Facebook’a 1 Milyar Dolarlık ‘Hamas’ Davası Açıldı

0
29

Filistin’de bulunan ve Hamas’ın saldırısı sonucu can veren 5 kurbanın aileleri Facebook’a 1 milyar dolar değerinde tazminat davası açıldı. Acılı aileler Facebook’un Hamas’a materyal desteği ve kaynağı sağladığını öne sürerek ABD, AB ve İsrail tarafından terör örgütü olarak tanımladığı bu gruba destek verdiğini iddia etti.

10 Temmuz tarihinde New York’ta açılan davada, davacıların avukatları Facebook’un sosyal medyayı aktif olarak kullanan Hamas’a dolaylı yoldan destek verdiğini öne sürdü. Avukatlar Hamas’ın terörist faalietlerini gerçekleştirmek adına online sosyal medya platformu Facebook’u iletişim servisi olarak kullandığını söyledi.

Şikayetçi olanlar arasında Mart ayındaki saldırıda ölen Taylor Force isimli öğrenci, 2014 yılında Batı Şeria’da kaçırılan ve ardından öldürülen Naftali Fraenkel ve 2014’ün Ekim ayında Kudüs’te öldürülen 3 aylık Chaya Zissel Braun’ın aileleri bulunuyor.

İsrail Kamu Güvenliği Bakanı Gilad Erdan ise Hamas’ın bu faaliyetlerine engel olma noktasında aktif davranmayan Facebook’u “canavar” olarak nitelendiriyor. Buna ek olarak AB ülkelerindeki birçok lider de Facebook’u ve diğer popüler internet sitelerini IŞİD gibi terör örgütlerine karşı daha titiz davranmaya davet ediyor.

Konuyla alakalı gözlerin çevrildiği Facebook’tan ise herhangi bir resmî açıklama yapılmış değil. Topluluk Kuralları’nı düzenli aralıklarla güncelleyen ve şiddet içerikli paylaşımlarda bulunan sayfaları engelleyen Facebook’un algoritmalar haricinde, insan eliyle bu tür terörist faaliyetlere izin vermemesi gerekecek gibi. Kullanıcılar da uygunsuz gördükleri içerikleri bildirerek Facebook yöneticilerine yardımcı olabilirler.