Sosyal Medya

Facebook Yalan Haberlere Karşı Savaş Açtı

ABD’de gerçekleşen başkanlık seçimleri esnasında çığ gibi büyüyen yalan haber furyası, en çok Facebook’un başını ağrıttı. 8 Kasım tarihinden itibaren çoğunluğu Moldova merkezli birçok haber sitesi, profesyonelce hazırlanan yalan haberlerle Facebook’ta paylaşım rekorları kırmayı başardı. Okuyucuları yanlış bilgilendirerek tık tuzağına çeken ve bu yolla para kazanan haber sitelerine ise Facebook nihayet savaş açmaya karar verdi.

Özellikle Trump ve Hillary ile ilgili birçok yalan haber, ABD seçimlerinin arefesinde paylaşım rekorları kırıyordu. Bu haberlerden bazılarının başlıkları şu şekildeydi:

  • Taylor Swift müzik endüstrisini şoke etti: Trump’a oy verdim!
  • Seçim gecesi sarhoş olan Hillary, Bill Clinton’u tekme tokat dövdü
  • Simpsonlar Pizzagate’yi 16 yıl öncesinden tahmin etti

Örnekleri çoğaltabilmek mümkün. İş artık çığırında çıkmaya başlayınca Facebook CEO’su Mark Zuckerberg konuyla alakalı adım atmaya karar verdi ve sırf yalan haber paylaşan web sitelerini engellemeye başladı. Tüm Facebook kullanıcılarına da “Bu haberin yalan olduğunu düşünüyorum” şeklinde bir şikayet butonunu getirdi.

Ülkemizde de Zaytung gibi ironi dolu haber yaptığı herkes tarafından bilinen web siteleri var. Bu siteler de aslına bakarsanız yalan haber yapıyorlar ama o haberin komedi amaçlı yazıldığı kamuoyunca malum olduğu için herhangi bir sorun teşkil etmiyor. Fakat ABD’de durum çok daha farklı. Alternatif medyaya olan güveni sarsan ve insanları galeyana getiren haberler paylaşan bu sitelerin nihayet engellenebiliyor oluşu elbette güzel bir gelişme.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı..

Sayfayı Görüntülemek için Tarayıcınızın Reklam Engelleme özelliğini pasif hale getirmelisiniz.