Haberler

Facebook ve ZeniMax, Oculus VR ve çalınan sırlar üzerinde yasal savaşı çözdü

ZeniMax Media ve Facebook, Oculus Rift VR kulaklığının yaratılması konusunda uzun süredir devam eden bir yasal anlaşmazlığa yol açtı. ZeniMax, Oculus tarafından işe alınan eski ZeniMax çalışanları tarafından paylaşılan çalıntı ticari sırların (kod ve araştırma dahil) sonucu olduğunu iddia etti. .

Bu kişiler arasında, Facebook’un VR şirketini 2 milyar dolara satın almadan önce 2013 yılında Palmer Luckey, Brendan Iribe ve Oculus VR ekibinin geri kalanına katılan, id Software’in (ZeniMax’ın sahibi) tanınmış kurucusu John Carmack vardı. Variety ve CNBC yerleşimin haberini bildirdi.

ZeniMax, 2014 yılında Facebook’a karşı dava açtı ve bir noktada Oculus kulaklıklarının satışını engellemeye çalıştı. Deneme, 2019 yılının başında, birkaç önemli yöneticinin (Facebook CEO’su Mark Zuckerberg dahil) stantı alarak başladı. Texas federal jürisi, geçen sene şirketin lehine karar verdi. Facebook başlangıçta 500 milyon dolar ödemeyi emretti , Luckey ve Iribe sırasıyla 50 milyon dolar ve bu kararın 150 milyon dolarıydı.

Haziran ayında, bir yargıç toplam sözleşmeyi ihlal etmek için 250 milyon $ – 200 milyon $ ‘a, telif hakkı ihlali için 50 milyon $’ a indirdi ve iki yöneticiyi kancadan çıkardı. ZeniMax bu kararı temyiz etti, ancak bugünkü yerleşim bu çabayı sona erdirdi.

ZeniMax CEO’su Robert Altman, “Bir anlaşmaya varıldığına ve sonuçtan tamamen memnun kaldığına seviniyoruz” dedi. “Davadan hoşnut olmamakla birlikte, fikri mülkiyetlerimizin üçüncü taraflarca ihlal edilmesine veya kötüye kullanılmasına her zaman şiddetle karşı çıkacağız.”

Facebook’un ifadesi çok daha kısa. Sözcü, “Bunu arkamızda bırakıp VR’nin geleceğini oluşturmaya devam etmekten memnuniyet duyuyoruz,” dedi. Anlaşmanın şartları açıklanmadı.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı..

Sayfayı Görüntülemek için Tarayıcınızın Reklam Engelleme özelliğini pasif hale getirmelisiniz.