Facebook ve Twitter, Youtube Ünlülerini Hedefe Aldı

0
30

Yayın hayatına yeni başlayan Youtube kanalı sahipleri; Youtube’un yanı sıra Facebook, Twitter, Snapchat ve Instagram hesabı açmayı da ihmal etmiyorlar. Bu hesaplardan Youtube videolarının adresini paylaşıp video izlenme oranlarını artıran kanal sahipleri, elde ettikleri gelir için trafik kaynağı olarak kullandıkları diğer sosyal medya platformlarına hiçbir ücret ödemiyorlar. Bu durum Facebook ve Twitter’ı rahatsız etmişe benziyor ki, her iki sosyal medya sitesi de Youtube kanal yöneticilerinden para istemeye hazırlanıyor.

Oyun videoları, vlog, eğlenceli bilgiler ve komik videolar başta olmak üzere çeşitli kategorilerde hazırlanan binlerce video; asıl trafiği Facebook ve Twitter’dan çekerken parayı Youtube kazanıyor. Hal böyle olunca Facebook ve Twitter kullanıcıları kendi sitelerine video yüklemeye teşvik etmeye hazırlandı. Şuan Facebook ve Twitter’a video yükleyenler hiçbir şekilde gelir elde edemedikleri için Youtube’dan başka bir platforma yönelmeyi düşünmüyor. Ancak Twitter, yayına sunmaya hazırlandığı Amplify isimli programla birlikte video yükleyen herkese elde edilen gelirden yüzde 70 pay vermeye hazırlanıyor. Twitter’ın içerik ortaklığı bölümünü yöneten Mike Park tarafından doğrulanan bu programın ne zaman yayına alınacağı ise henüz bilinmiyor.

Facebook’un video bölümünün başında bulunan Fidji Simo, Facebook’un da içerik üreticilerini sahiplenmek adına yeni çalışmalara imza atacağını duyurdu. Ayrıca Simo, çoğu sitede kullanılan video öncesi reklam modeli yerine içerik üreticilerini daha çok memnun edecek bir reklam şekli benimseyeceklerini de belirtti.