Sosyal Medya

Facebook Norveç Başbakanının Paylaşımını Sansürledi

Facebook, Norveç Başbakanı’nın kişisel hesabında paylaştığı 1972 yılına ait bir fotoğrafı sansürledi. Pulitzer Ödülü’nü kazanan Associated Press fotoğrafçısı Nick Ut tarafından çekilen meşhur fotoğrafta bir kız Vietnam’daki napalm saldırısından ağlayarak kaçarken görülüyordu. Görünen o ki kızın çıplak olması, Facebook’un sansür politikasına takıldı. Bunun üzerine Norveç’te yayın yapan Aftenposten isimli gazete, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’e hitaben açık mektup yazdı. Bu mektupta “Yaptığınız demokratik toplumumuzun dayanak noktası olan fikir özgürlüğüne yönelik bu hareketinizden üzüldük, hayal kırıklığına uğradık, hatta korktuk” dedi.

Associated Press’in halkla ilişkiler biriminin başındaki ismi Paul Colford da Facebook’un tarihi geçmişi olan bu fotoğrafı “çıplaklık” gerekçesiyle silmesini eleştirerek “Ajansımız Nick Ut’un fotoğrafından gurur duymaktadır ve oluşturduğu etkiyi unutmamaktadır. Öte yandan bu güçlü fotoğrafla ilgili tüm haklarımızı saklı tuttuğumuzu da belirtiriz” ifadesinde bulundu.

Fotoğrafın Norveç Başbakanı’nın profilinden kaldırılmasının ardından birçok Norveçli, protesto maksatlı olarak bu fotoğrafı profillerinden tekrar tekrar paylaştılar. Başbakan, Norveç haber ajansı NTB’ye verdiği demeçte “Her ne kadar iyi niyetli olsalar da, böylesi tarihi etkiye sahip ve kült haline gelen bir fotoğrafı silmek, ortak tarihimize yönelik bir müdahaledir” dedi.

Tartışmalara yol açan fotoğrafta Kim Phuc isimli çıplak kız napalm saldırısının yerle bir ettiği ormanlık alandan kaçarken ağlayarak görüntülenmişti. Pulitzer dahil olmak üzere birçok ödül alan ve dünya genelinde ün kazanan fotoğrafın “çıplaklık” gerekçesiyle kaldırılması tepkilere sebep oldu.

 

 

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı..

Sayfayı Görüntülemek için Tarayıcınızın Reklam Engelleme özelliğini pasif hale getirmelisiniz.