BilgisayarGenel BilgiHaberlerSosyal Medya

Facebook Messenger nasıl kullanılır? 50 kişilik Oda Nasıl Açılır?

Messenger Room ile görüntülü sohbet etmeye başlatın...

Facebook’tan 50 kişiye kadar görüntülü sohbet başlatmayı kolaylaştıran yeni bir video konferans aracı olan Messenger Room .

Koronavirüsün dünyaya yayılması, insanların yaşama ve çalışma şekillerinde çok sayıda değişikliğe yol açtı. Önemli bir fark, evden çalışan insan sayısı olmuştur ve bu, sanal olmak ve şahsen değil çevrimiçi olarak yapılan toplantıların sayısında büyük bir artışa neden olmuştur.

Aynı durum, pandeminin gerçek dünyada buluşamayacaklarını kastettiğini fark eden arkadaşlar ve aile için de geçerlidir; favori videoyla sohbet noktalarında buluşmak yerine Zoom , Skype , Google Meet ve Microsoft Teams beğenileri video konferanslar düzenlemek için kullanıldı.

 

Zoom ve Skype özellikle popüler olduklarını kanıtlarken, tek seçenek değildir. Bu iki hizmetin çekiciliğini azaltan çeşitli kısıtlamaları veya maliyetleri var. Bu tür hizmetlerin sınırlamalarına yanıt veren Facebook, 50 kişiye kadar zaman sınırlaması olmadan kitlesel görüntülü sohbete katılma şansı veren Messenger Rooms‘u başlattı. Herkesin katılması için bir Facebook hesabı olmasına bile gerek yok.

Çeşitli Facebook uygulamalarını ve hizmetlerini kullanarak Messenger Rooms’u kullanmaya nasıl başlayacağınız aşağıda adım adım açıklanmıştır.

Facebook web sitesine girerek Messenger Rooms’u başlatın

Facebook Messenger Odalarında grup sohbeti başlatmanın çeşitli yolları vardır. Belki de en belirgin olanı Facebook web sitesidir. Facebook.com adresini ziyaret ederseniz, haber akışlarınızın üstünde ‘Odalar’ etiketli bir bölüm görmelisiniz. Bu bölümdeki ‘Oluştur’ bağlantısını tıklayın – bu aynı zamanda bir ‘Oluştur’ düğmesi olarak da görünebilir. İnsanları görüntülü sohbet için size katılmaya davet etmeye başlayabilirsiniz.

 

 Oda etkinliğini ayarlayın

İnsanlara açmadan önce yapılandırılabileceğiniz odayla ilgili çeşitli ayarlar vardır, bunlardan birincisi ‘etkinliğini’ ayarlar. Oda etkinliği gerçekten sadece bir başlık veya temadır ve önceden yapılandırılmış birkaç seçenekten birini seçebilir veya metin ve emoji kombinasyonunu kullanarak kendinizinkini oluşturabilirsiniz. Burada hiçbir şeyi değiştirmezseniz, oda varsayılan olarak ‘[Adlarınız]’ odası olarak adlandırılır.

 

Kimi davet edeceğinizi kişileri seçin

Odalar iki şekilde kullanılabilir – tüm arkadaşlarınıza açık bırakılabilir veya belirli bir arkadaş seçimiyle sınırlandırılabilir. ‘Kimler davet edelim?’  Seçeneğini tıklayın. ve bağlı olduğunuz herkesin odaya katılabilmesini istiyorsanız Kaydet’i tıklamadan önce ‘Arkadaşlar’ı seçin. Aksi takdirde, ‘Belirli arkadaşları davet et’i seçin,’ Arkadaşlarını davet et’i tıklayın, size katılmak istediğiniz herkesin adlarını tıklayın ve Davet et butonuna basmanız yeterli

 

Oda planlaması

Odanızı hemen açmak istememeniz iyi olabilir; belki bir arkadaşınızın doğum günü için birkaç gün içinde bir araya gelmek istersiniz veya bu akşam toplantının öncesinde bir şeyler yapılandırmak istersiniz. Odanız varsayılan olarak hemen başlatılır, ancak bunu değiştirmek isterseniz ‘Başlangıç ​​saati’ bağlantısını tıklayın. Ardından, işlerin başlaması gereken tarih ve saati belirleyebilirsiniz.

Oda özeti ve bağlantı paylaşımı

Yapılandırma seçeneğini tamamladığınızda, ‘Oda Oluştur’ düğmesini tıklayın; odanızın adını gösteren ve davet ettiğiniz kişileri listeleyen bir özet ekranı görürsünüz. Facebook dışı arkadaşınızı odaya davet etmek de mümkündür. Dişli çark düğmesini tıklayın ve ardından bağlantı paylaşımını etkinleştirmek için ‘Aç’ı tıklayın. Ardından, görebileceğiniz oda bağlantısını kopyalayabilir ve davet etmek istediğiniz kişilere e-postalara veya diğer iletilere yapıştırabilirsiniz. Odanızı başlatmak için ‘Katıl’ düğmesine tıklayın.

.

Odanızı kullanın

Odanız yeni bir pencerede açılır ve ekranın sağ alt köşesinde web kameranızdan görüntüler görürsünüz. Odaya katılmaya davet ettiğiniz kişilerin sizinle birlikte beklemeniz gerekecek – sadece aldıkları bağlantıyı tıklamaları gerekiyor. Ayrıca, pencerenin alt kısmında ekranınızı paylaşmak, odada kimlerin olduğunu kontrol etmek, ses veya videoyu devre dışı bırakmak ve odadan çıkmak için kullanabileceğiniz bir dizi düğme görürsünüz.

 

Oda paylaşma, kilitleme ve kapatma

‘Çağrı katılımcılarını görüntüle’ düğmesini (iki kişiyi tasvir eden) tıklarsanız, yalnızca çağrıda kimlerin yer aldığını görmekle kalmaz, aynı zamanda oda bağlantısına bir kez daha erişebilirsiniz. Daha fazla insan. Daha fazla kişinin odaya katılmasını durdurmak istiyorsanız, ‘Odayı kilitle’ seçimini etkinleştirin. ‘Ayarlar’ sekmesine giderseniz, odayı bitirdiğinizde ‘Odayı sonlandır’ı tıklayarak odayı kapatabilirsiniz.

 

 Facebook Messenger mobil uygulamasını kullanın

Telefonunuzda Odalar ayarlamak daha rahat olabilir ve bunu Facebook Messenger’dan yapabilirsiniz. Uygulamayı çalıştırın ve ‘Kişiler’ bölümüne gidin. Orada olduğunuzda, ‘Oda oluştur’ bağlantısına dokunun ve ardından oda bağlantısını insanlarla paylaşmak için çeşitli seçeneklerden birini kullanmadan önce ‘Bağlantıyı paylaş’ düğmesine dokunun; bağlantıyı bir e-postaya yapıştırabilir veya gönderebilirsiniz Instagram, Messenger ve benzeri yollarla davet ediyor.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı..

Sayfayı Görüntülemek için Tarayıcınızın Reklam Engelleme özelliğini pasif hale getirmelisiniz.