Sosyal Medya

Facebook Mağazaları işletme sayfalarını çevrimiçi mağazalara dönüştürüyor

Facebook ve Instagram sayfalarını hayranları ve takipçileri için çevrimiçi vitrinlere dönüştürmelerine olanak tanıyan Facebook Mağazaları ile çevrimiçi alışverişe giriyor.

Facebook, son ürün güncellemelerinde olduğu gibi, özelliği de COVID-19’un ekonomik serpintisinden etkilenen küçük işletmelere daha fazla yardımcı olacak bir özellik olarak faturalandırıyor. Ancak şu anda kullanıma sunulmaya başlayan güncelleme aynı zamanda şirketin e-ticaret alanındaki en büyük hamlesi.

Mağazalar ile işletme sahipleri Facebook veya Instagram sayfalarında özel bir “mağaza” bölümü oluşturabilir ve kullanıcıların göz atması ve satın alması için ürünlerinin bir kataloğunu oluşturabilir. Ürün listeleri, Facebook veya Instagram’ın uygulama içi ödeme özelliğini kullanan birkaç şirketten biri olmadıkça bir işletmenin mevcut web sitesine yönlendirilir .

 

Bunun yerine, Facebook Mağazalar işletmelerin sosyal medya hayranlarını ürünlerine çekecek ve yenilerini çekmeye yardımcı olacak (doğal olarak şirketler belirli ürün listeleri için de hedefli Facebook reklamları satın alabilirler). Mağaza sahipleri Messenger, WhatsApp ve Instagram Direct’teki potansiyel müşterilerle sohbet edebilir.

Facebook’un alışverişle ilgili birçok denemesine ev sahipliği yapan Instagram, Facebook’un yeni ticaret özelliklerini daha da agresif bir şekilde zorlayacak. Şirket mevcut “etkinlik” sekmesinin yerini alacak olan uygulamanın bu bölümünü “bu yıl” beklenen bir güncellemede alışveriş yapmayı planlıyor.

 

Şirket ayrıca, canlı videoyu alışverişle birleştirmeyi planlıyor. Bu da Instagram ve Facebook’a “önümüzdeki aylarda” geliyor ve bu da QVC’nin etkili bir öncü sürümünü mümkün kılacak.
Markalar ve etkileyiciler, canlı bir akışa başlamadan önce belirli ürünleri etiketleyebilecek ve görüntüleyenler videonun altına sabitlenmiş öğeleri satın almak için önemli bağlantılar görecek. Bu hareket Instagram’a en büyük yıldızlara etkilenenlere içeriklerinden para kazanmak için daha fazla yol sunan YouTube gibi rakipler için ayrılmak yerine başka bir neden verebilir.

Facebook, işletmelere sadakat programlarını Facebook Mağazalarına dahil etme olanağı sağladığını  mağaza sahiplerinin kullanıcıların satın alma yapılırken puanları ve diğer ödülleri izlemelerini ve yönetmelerini sağlayan özellikler ile test ettiğini söylüyor. İlerleyen zamanlarda bunu bir güncelleme olarak karşımıza çıkacağını umuyoruz.

Facebook’un henüz kendi uygulama içi ödeme özelliğine sahip olmadığını belirtti.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı..

Sayfayı Görüntülemek için Tarayıcınızın Reklam Engelleme özelliğini pasif hale getirmelisiniz.