Sosyal Medya

Facebook Live ile 360 Derece Canlı Yayın Yapabilirsiniz

Dünyanın en büyük sosyal medya ağı Facebook, artık canlı yayın yaparken 360 derecelik açıya sahip kameraları desteklemeye başladı. Buna göre gerekli donanıma sahip olan tüm Facebook kullanıcıları 360 derece canlı yayın gerçekleştirebilecek.

Aslında Facebook’un 360 derecelik canlı yayın özelliği pek de yeni sayılmaz. 2019’nın sonlarına doğru aktifleştirilen bu özellik ilk başlarda yalnızca sınırlı sayıda sayfa tarafından kullanılabiliyordu. Milyonlarca üyeye sahip sayfaların katıldığı bu beta süreci nihayet tamamlandı ve tüm Facebook profilleri bu özellikten faydalanmaya başladı.

Nasıl kullanılır?

https://www.youtube.com/watch?v=_z1_9M5V8iQ

Android ve iOS işletim sistemine sahip tüm cihazlardaki Facebook uygulaması üzerinden 360 derecelik canlı yayınlar başlatabiliyorsunuz. Ancak bunun için gerekli teknik ekipmana sahip olmanız gerekiyor. Android için Insta360 Air, Nokia OZO veya Samsung’un Gear 360 kamerası kullanılabiliyor.

Saniyede 30 kare hızında, Full HD (1920 x 1080) çözünürlükte 360 derecelik videolarla canlı yayın gerçekleştirmek içinse en az 4 Mbps hızında bir internet ağına bağlı olmanız gerekiyor. Ayrıca hızlı ve stabil bir bağlantı olması da şart.

Kimler kullanmalı?

Halihazırda Facebook’un canlı yayın özelliğini kullananların büyük çoğunluğu evde canı sıkkınken arkadaşlarıyla konuşmak ve zaman geçirmek isteyenlerden oluşuyor. Yeni getirilen 360 derecelik canlı yayın özelliği ise daha çok ekstrem sporlarla uğraşan, kayak gibi adrenalin patlaması yaşatan meşgalelere sahip insanları hedefliyor. Öte yandan satın almanız gereken 360 derecelik kameralar da ciddi miktarda gider kalemi oluşturduğu için sıradan Facebook kullanıcıları için bu özellik pek de bir anlam ifade etmeyebilir.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı..

Sayfayı Görüntülemek için Tarayıcınızın Reklam Engelleme özelliğini pasif hale getirmelisiniz.