Facebook hacker 29 milyon hesap için kişisel bilgilere erişti

0
26

Facebook başlangıçta 50 milyon hesaba yanlış erişildiğini söyledi

Eylül ayında, bir grup bilgisayar korsanı milyonlarca hesaba yetkisiz erişim elde etmek için Facebook’un “bakış açısı” özelliğindeki bir kusuru kullandı ve bugün, şirketin en kapsamlı açıklamasını henüz ihlalin bir parçası olarak tam olarak hangi veriyle aldığını açıkladı.

Bugünkü açıklamaya göre , hackerlar 30 milyon hesap için erişim jetonlarını çaldılar ( başlangıç ​​tahmini 50 milyondan aşağıya revize edildi ) ve bu sayede profillere tam erişim sağladılar. Bu 30 milyondan, bilgisayar korsanları 14 milyon hesap için temel iletişim bilgilerine (isim ve e-posta veya telefon numarası) ve cinsiyet, din, yer, cihaz bilgisi ve 15 yeni hesap için en yeni 15 aramaya ilişkin ek bilgilere eriştiler. Kalan bir milyon hesap için hiçbir bilgiye erişilemedi.

FBI SALDIRIYI AKTİF OLARAK ARAŞTIRIYOR

Facebook’un ürün yönetimi başkan yardımcısı Guy Rosen, “Bu olayları gerçekten çok ciddiye alıyoruz” dedi.

Facebook, önümüzdeki günlerde Yardım Merkezi aracılığıyla tüm 30 milyon kullanıcıyı bilgilendirmeyi taahhüt etti . Önemli olarak, Facebook, Instagram, Messenger ve WhatsApp gibi Facebook ürünleri de dahil olmak üzere hesaplarla bağlantılı üçüncü taraf uygulamalarından veri alınmadığını söyledi. 

Aynı zamanda, Facebook’un soruşturmasıyla henüz ortaya çıkmamış aynı dönemde daha küçük ama daha istilacı saldırılar olabilirdi. Ayrıca, bilgisayar korsanlarının giriş yaptıkları sırada herhangi bir içerik yayınladıklarına dair bir belirti yoktur.

Açıklama ayrıca saldırının zaman çizelgesine yeni detaylar veriyor. 14 Eylül’de faaliyete geçen ilk spike, 11 gün öncesine kadar Facebook’un faaliyeti saldırıya uğradığını belirledi. Güvenlik açığı iki gün sonra kapatıldı ve GDPR ve diğer ihlal bildirimleriyle ilgili yasalara göre kullanıcılara ve gizlilik yetkililerine bildirildi.

Facebook aynı zamanda FBI’ın hack’i aktif olarak soruşturduğunu doğruladı, ancak büronun “bu saldırının arkasında kimin olabileceğini tartışmamamızı istediğini” söyleyerek daha fazla ayrıntı vermeyi reddetti. “View As” hatalarının doğası gereği Facebook’un, faillerin kendileri olmasa bile, saldırının meydana geldiği hesaplarla ilgili önemli bilgilere sahip olması muhtemeldir.

Düşünceleriniz nelerdir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here