Facebook, Haber Kaynağı Algoritmasını Yeniliyor

0
48

Son zamanlarda Facebook’taki haber kaynağınızda alakasız içerikler görmeye, bağlantı ve videolardan çok fotoğraf görmeye başladığınızı fark ettiyseniz; yalnız değilsiniz! Geçtiğimiz Çarşamba günü dev sosyal medya ağı Facebook, haber akışındaki algoritmasında köklü bir değişikliğe gideceğini duyurdu. Buna göre arkadaşlarınız, aileniz ve en çok etkileşime geçtiğiniz kişiler tarafından paylaşılan gönderilen haber kaynağında daha sık karşınıza çıkacak. Aynı şekilde Facebook’ta beğenip hiçbir etkileşim vermediğiniz sayfalardan gelen gönderileri daha seyrek görmeye başlayacaksınız.

Facebook’un haber kaynağı “benim için önemli” dediğiniz içerikleri karşınıza çıkarmak için tasarlanıyor. “En başta gör” seçeneğini işaretlediğiniz sayfa ve kişilerden gelen paylaşımlar zaten en üstte görünüyor, ancak her sayfa için bunu tek tek yapmak bir hayli yorucu. Öncelik tanımadığınız bu hesaplardan yapılan paylaşımlar artık Facebook’un yeni algoritmasına göre karşınıza çıkacak. Örnek vermek gerekirse, kız arkadaşınızın bir fotoğrafını beğendiğinizde haber kaynağında o profilin önceliğini bir tık artırmış oluyorsunuz. İlgili kişinin daha sonra yapacağı paylaşımlar haber akışında daha üst sıralarda yer alıyor.

Sürekli olarak yenilenen ve kullanıcı deneyimini daha üst seviyeye çıkarmaya çalışan Facebook, 2010 yılında da Zynga’nın oyunlarından gelen bildirimleri en alt seviyeye çekmeye çalışmıştı. O dönemler kullanıcıların canını sıkan bildirimlerin azalmasıyla birlikte 2012 yılında zaman tüneli uygulamasına geçildi. Ara ara yapılan bu gibi algoritma değişiklikleriyle kullanıcıların ilgilerini çekecek içeriklerle vakit geçirip memnuniyetinin artması hedefleniyor.