Sosyal Medya

Sosyal Medya Devi Boykot Edilecek!

Facebook ve faceblock şirketinin satın almış olduğu tüm uygulamalar boykot edilecek.

Mark Zuckerberg’in şu ana kadar sahip olduğu tüm sosyal medya uygulamaları bir gün arayla kullanıcılar tarafından boykot edilmesi planlanıyor. Son günler de adı hiç de iyi anılmayan Facebook  bir şokla daha karşı karşıya. Uzun zamandır hayatımızda olan sosyal medyada bütün verilerimizi paylaşıyoruz. Kişisel kullanım verilerimizi saklamak istememiz en büyük hakkımız. Facebook sahibi Mark Zuckerberg bu konuda her zaman hassas olduklarını ve kişisel verilerimizin iznimiz olmadan başka şirketlerle paylaşılmadığını belirtti. Fakat bundan üç ay öncesine kadar.

facebook 11 nisan boykot faceblock
facebook 11 nisan boykot faceblock

Facebook yaklaşık 50 milyon Amerikan vatandaşının kişisel bilgilerini Cambridge Analytica isimli İngiliz veri ayıklama şirketine sattı. Hatta bu satın alma o kadar büyüktü ki, Amerika başkanlık seçimlerine dahi etki etti. Başkan Trump bu verileri kullanarak başkan olduğuna dair kanıtlarda yok değil. Üstelik sadece bununla da kalmıyor Facebook Amerika’da ki sağlık kuruluşlarıyla iletişime geçip buradaki hastaların izni olmadan sağlık kuruluşundan veri alacaktı. Bu olayların patlak vermesi üzerine Facebook sağlık verilerini almaktan vazgeçtiğini basına duyurdu.

facebook 11 nisan boykot faceblock
facebook 11 nisan boykot faceblock

Bu konuyla ilgili Facebook CEO’su Mark Zuckerberg 11 Nisan günü Amerika’da ifade verecek. Mark Zuckerberg’in ifade vermesini fırsat bilen kullanıcılar 11 Nisan günü şirketin sahip olduğu bütün uygulamaları (Facebook, instagram, Whatsapp) boykot etmeye karar verdi. Faceblock adı altında yapılacak bu boykot bir gün sürmesi planlanıyor ve hashtagler şimdiden milyonlara ulaştı.

Akıllara gelen ilk sorulardan biri de şu oluyor. Facebook kullanan kullanıcıların çoğu aynı zaman da İnstagram ve Whatsapp da kullanıyor. Haliyle şirket bizim hakkımızda ki bütün kişisel, konum ve mesaj bilgilerimizi alabiliyor. Her ne kadar bu verilerin hiçbir şekilde okunmadığını ve saklanmadığı söylenilse de böyle bir patlak akıllara olabilir mi sorusunu getiriyor.  Satılan o kadar veri üzerine instagram ve whatsapp için de aynı şey yapılmış mıdır sorusu kuşkusuz akılları karıştırıyor.

Ayrıca yapılan araştırmalara göre Facebook hesaplarımızı silmek o kadar da kolay olmuyor. Çünkü bir den çok şirket iletişim ağı olarak Facebook’u kullanıyor. Sadece şirketler değil aynı zaman da kişiler de birçok uygulamayı sürekli kullanmak zorunda.

 

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı..

Sayfayı Görüntülemek için Tarayıcınızın Reklam Engelleme özelliğini pasif hale getirmelisiniz.