arama

Eski Google CEO’su: ABD ve Çin arasındaki rekabet, İnternet’i bölecek

  • Google News Abone Ol
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Nazlı Şen

Eski Google CEO’su Eric  Schmidt , önümüzdeki 10-15 yılda internetin ikiye bölüneceğini, bir bölümün Çin ve diğerlerinin ABD tarafından yönetileceğine inanıyor.

Schmidt, iktisatçı Terry Cowen’in sorusunu şu ana kadar on yıldan fazla üç ayrı internete sahip olma olasılığına cevaben söyledi:

Bence şu anki en büyük senaryo, bir Çin öncülüğündeki internet ve Amerika’nın liderliğindeki Çinli olmayan bir İnternet’e doğru bir ayrılık değil, bir parçalanma.

San Francisco’daki VC firması Village Global tarafından düzenlenen özel bir etkinliğe katılıyordu. Schmidt, bazı ülkelerin hükümetin sansürlü medya ve kullanıcılara yönelik bir miktar özgürlük kaybı ile Çin’in kontrollü bir internet modelini benimseyebileceğini de sözlerine ekledi.

Çin, Alibaba gibi şirketler ile online hizmetler ve işletmeler dünyasında muazzam bir ilerleme kaydetmiştir. ve Tencentyol gösterici. Cihazların önünde hızla büyüyor: Huawei, Apple’ı geride bıraktı üreticileri Xiaomi iken, dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi olmakIDC raporuna göre ve Çin’den de Oppo – sırasıyla üçüncü ve dördüncü sırada yer alıyor .

Bu arada, ABD merkezli şirketler Çin pazarına girmeyi başaramadı. Facebook, Twitter ve Pinterest gibi sosyal ağlarülkede kalıcı olarak engellenir. Google’ın, kendi çalışanlarından gelen protestolar sırasında Çin’e hitap eden ve pazara girmesi için sansürlenmiş bir arama motoru oluşturduğu bildiriliyor .

Trump yönetiminin Çin’e karşı ticaret savaşı, Apple da dahil olmak üzere birçok teknoloji şirketini etkiledi. Şirketin CEO’su Tim Cook , Çin mallarına dayatılan tarriflarıtartıştığı bildirildi .

Bu yılın başlarında cumhurbaşkanı, ABD merkezli tüm şirketlerin akıllı telefon ve kablosuz ağ ekipmanı üreticisi ZTE ile iş yapmasını yasakladı ; yasak daha sonra kaldırıldı, ancak firma bir milyar dolarlık para cezasına çarptırılmadan önce değil .

Çin, halihazırda ev kullanıcılarına hizmet etmek için çevrimiçi hizmetlerin olgun bir ekosistemini inşa etti. Schmidt gerçekten de bir şey üzerinde olabilir – ancak önümüzdeki yıllarda küreselleşme devam ettiği için bu “çatallanma” nın toplumlar için ne ifade edeceğini görmek ilginç olacaktır.

Düşünceleriniz nelerdir?

BENZER İÇERİKLER

etiketlerETİKETLER