Dijital FotoğrafHaberler

Dünyanın en hızlı kamerası,Sıkıştırılmış ultra hızlı spektral fotoğrafçılık (CUSP)

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü (Caltech) dünyanın en hızlı kamera sistemini geliştirdi. Caltech’in geliştirmiş olduğu dünyanın en hızlı kamerasının saniyede çektiği fotoğraf sayısını duyunca ufak bir şok geçirmeniz olası.

Koronavirüsün hayatımızdan çıktığı güzel bir günde, arkadaşlarınızla ailenizle toplandığınızı ve son aylarda geçirmediğiniz kadar eğlenceli bir vakit geçirdiğinizi hayale edin. Bu vakti, sosyal ağlara yüklenmek üzere bir selfie çekerek taçlandırmak istemezmiydiniz?
Bu, bir görüntünün yakalanması için ışığın ultrashort darbelerinin kullanıldığı yerdir. Ancak, düzeltilmesi gereken görüntü kalitesinde bir sorun vardı. Bu yüzden iki kamera kullanmak için bir plan hazırladılar.

Caltech’deki Medial Mühendislik ve Elektrik Mühendisliği, Profesör Lihong Wang ve Caltech Optik Görüntüleme Laboratuvarı (COIL) Direktörü Profesör Lihong Wang, “Sadece bir femtosaniye streak kamera kullanarak görüntü kalitesinin sınırlı olacağını biliyorduk” diyor.

“Bunu geliştirmek için, statik bir görüntü elde eden başka bir kamera ekledik. Femtosaniye çizgi kamera ile elde edilen görüntü ile birleştiğinde, saniyede on trilyon kare kaydederken yüksek kaliteli görüntüler elde etmek için Radon dönüşümü denen şeyi kullanabiliriz. ”

Bu tür bir fotoğrafın tıbbi ve bilimsel araştırmalarda yeni bir zemin oluşturacağı açık. Bu yüzden özelliklerin yakında bir Nikon veya Canon fotoğraf makinesine yönelmesini bekleyebiliriz.

Fakat o da ne! Oldukça hızlı bir biçimde deklanşöre basmanıza rağmen gözünüz kapalı çıkmış. Üstelik bu sorun, ilk defa yaşamakta olduğunuz bir sorun da değil. Murphy kanunları işliyormuşcasına her selfie çekiminde gözünüzün kapalı çıktığını görüyorsunuz. Neyse ki bu sorunları ortadan kaldırmak için. Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü (Caltech)  çözüm bulmuş gibi.

 

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü yeni bir kamera sistemi geliştirdi. Sıkıştırılmış ultra hızlı spektral fotoğrafçılık (CUSP) adı verilerek geliştirilen yeni kamera sistemi, siz gözünüzü açıp kapayıncaya kadar tam 70 trilyon kare çekiyor. Böylece en fazla bin kareye kadar kamera çekimi yapabilen telefonların yanında CUSP dünyanın en hızlı kamera sistemi unvanını kazanıyor. Peki CUSP nasıl oluyor da saniyede trilyonlarca fotoğrafı aynı anda çekebiliyor?

 

İŞİN SIRRI LAZER IŞIĞINDAMI ?

Bunun cevabı hayli basit. Öncelikle bu kamera yani, CUSP sıradan kameralar gibi bir teknolojiye sahip değil. Onun sahip olduğu teknoloji güncel olarak kullandığımız diğer kameralardan bir hayli farklı. İşin sırrı, her biri yalnızca bir femtosaniye süren lazer ışığı darbelerinde yatıyor. CUSP’de yer alan optik sistem, bu lazer ışığı darbelerini daha kısa flaşlara ayırıyor ve özel bir sensöre düşürüyor. Bu sensörde de görüntü oluşuyor. Her bir saniyede sistem bunu 70 trilyon kez yapabiliyor. Düşünsenize, siz göz açıp kapayıncaya kadar CUSP 70 trilyon kare elde ediyor.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı..

Sayfayı Görüntülemek için Tarayıcınızın Reklam Engelleme özelliğini pasif hale getirmelisiniz.