Düğün Fotoğrafları Nasıl Çekilir

0
34

Yaz aylarının gelmesiyle hareketlenen düğün sezonunun gözde sektörü haline gelen “Düğün Fotoğrafçılığı” birçok fotoğrafçı için meslek haline gelmiş bir dal oldu. Belirli bir süre örneğin bir iki sene fotoğraf çekiminden sonra Düğün fotoğrafları nasıl çekilir, neler gereklidir diye merak etmeye başlar. Hem bu işin büyüsü, yani fotoğrafçı için yeteneklerini ispat etmek için iyi bir alan olduğu gibi aynı zamanda kazançlı da bir alandır.

Forumlarda özellikle bu tür sorularla sıkça karşılaşıyoruz. Aynı zamanda yaşanan ciddi polemik giriş seviyesi bir DSLR cihazla düğün fotoğrafı çekilebilir mi, ne tür ekipmanlara ihtiyaç duyulabilir konularında yaşanıyor.

Düğün Fotoğrafları nasıl çekilir

Öncelikle net bir şekilde, çekmek isterseniz, her makine ile düğün fotoğrafı çekilebilir öncelikle onu baştan söyleyip yazıyı okuduğunuzda kafanızda oluşabilecek ikilemi silip atalım.

Söze ancak, ama gibi kelimelerle başlarsak önceki söylediklerimizin pek bir anlamı kalmaz. O yüzden ama demeden, iyi yani profesyonel tarzda çekimler yapmak istiyorsak, yani sektörün bugün geldiği noktada çekebildiği türde fotoğraflar çekebilmek için iyi ekipmanlara ihtiyacımız olacaktır.

Ekipman burada hem çektiğiniz fotoğrafı daha kolay çekmenize hem de daha çok değişkenle çalışmanızı sağlayacaktır.

Düğün Fotoğrafları nasıl çekilir 02

Öncelikle gövdeden bahsedelim. Mutlaka FF yani full frame sensöre sahip bir gövde kullanmak hem kadrajı doğru ayarlamak hem de fotoğraflarda meydana gelebilecek kumlamayı azaltacaktır. Asıl gövdenin yanında en az bir tane de ne olur, ne olmaz diyerek bir yedek gövde daha taşınabilir.

Hemen hızlıca lenslere geçelim.

Prime lenslerden 35mm, 50mm, 85mm, 100mm 135mm gibi değişik portre lensleri tercih edilebilir. Bunların illa çantanızda olması gerekiyor diye bir durum asla söz konusu değil. Ancak mutlaka bu lensler size daha etkili fotoğraf çekmenize fayda sağlayacaktır.

Bu lenslerin yanı sıra 24-70mm ve 70-200mm lensler de çantamıza koymamız gereken lensler arasında yer almaktadır. Bu lenslerin daha kaliteleri bir servet değerinde olabilir.

Eğer yanınızda yardım edecek birileri varsa ki profesyonelseniz mutlaka reflektörleriniz olmalı. Hatta birden fazla olmalı.

Gündüz vakti ne gerek var demeyin, mutlaka harici yapay ışığa ihtiyacınız olacak. Tepe flaşı kullanarak durumu kotarabilirsiniz. Ancak yine profesyonel çekim yapacaklar, üzerlerinde bataryaları bulunan paraflaşlardan kullanabilirler.

Düğün Fotoğrafları nasıl çekilir 01