Domain Authority hangi özelliklerle geldi (2.0)

0
233

Etki(Domain Authority) alanı yetkisi  ve bir çok dijital pazarlamacının ‘DA’sı, bir web sayfasının yetkisini belirlemek için SEO devi Moz tarafından oluşturulan sıralama puanıdır.

Domain Authority Nedir?

2004’ten bu yana Moz, SEO gelişmelerinin ön saflarında yer aldı ve aslına bakarsanız DA ne kadar yüksekse, sayfanın SERP’lerde sıralanma mümkünlığı o kadar yüksek. Ancak, tesir alanı otoritesinin bir sıralama faktörü olarak değerlendirilmemesi, daha çok bir tek bir ölçüt olması icap ettiğini anımsamak önemlidir.

Bir web sitesinin DA’sının iyi oluşturulduğuna dair üç ana nokta vardır.

Köklendirilmiş alan sayısı

Geri bağlantıların sayısı

Gelen bağlantıların güvenilirliği

Domain Authority 2.0 İçin Neler Değişmiştir ?

Şubat ayında, yeni bir DA’nın 5 Mart’tan itibaren Moz tarafından başlatılacağı açıklandı. Moz, etki alanı yetkilisinin hesaplanma şeklini güncelledi ve puanları artıracak yeni faktörler ekledi. Gerçekleşen değişiklikler:

DA 2.0’dan önce, etki alanı yetkisi çok sayıda sonuca karşı tartıldı ve yeni DA daha belirgin sonuç verilerine odaklanacak benzer biçimde görünüyor. Yeni metrik, yalnızca tarihi sıralamaya haiz siteleri anlamada daha iyi olmalıdır.

Eğitim algoritmasında yapılan değişimler, bağlantı manipülasyonunu koklamak için daha donanımlı bir sistemle neticelandı.

Moz şimdi bir web sitesinin geri bağlantı portföyünü bir spam puanı ilave ederek ve hem web sitesinin geri bağlantılarının kalitesine bununla beraber getirdiği trafik miktarına bakarak düzenleyecektir.

Ek olarak “istisnai veriler” içeren yeni bir endeks aracı var.

DA SERP Sıralaması ile iyi mi İlişkili?

Araştırmacı Russ Jones, hem SERP sıralaması aynı zamanda bir sitenin listelenen etki alanı otoritesi arasındaki ilişkinin gücünü kanıtladı. Araştırma 16.000 anahtar kelimeyi harmanladı ve yalnızca sonuçların ilk sayfasına baktı.

Etki alanı yetkilisinin yanı sıra, farklı sayfalardan gelen itimat ve atıf akışlarının tümü toplandı, her etki alanı Spearman korelasyon katsayısı yöntemi kullanılarak alındı. Sonuç DA’nın SERP sıralaması ile en yakın rakibinin metrik değerinden% 6 daha iyi korele olduğunu gösterdi.

Bununla birlikte, dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan, her metriğin hedeflerinin değişiklık gösterdiğidir. Örneğin, alan adı otoritesi bir alanın sıralamasını tahmin etmeyi amaçlarken, öteki ölçümlerin farklı fakatçları vardır.

Bu, Web Sitenizi Etkileyecek mi?

Eğer DA’nız düşerse, rakiplerinizin de bir vuruş yapma şansı çok yüksektir, bu nedenle endişelenecek pek bir şey yoktur. Bir alanın alacağı ortalama düşüş bir tek% 6’dır.

DA’nızı geliştirmek için yapılacak en iyi şey, mükemmel içerikler oluşturmak ve güvenilir sitelerden yüksek kaliteli bağlantılar sağlamak olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here