DNS Değiştirme Nasıl Yapılır?

0
68

DNS Değiştirme ; Ülkemizde internet hızı zaten başa belayken bir de bir takım nedenlerden dolayı sizin hızınız kısıtlanır yada facebook,twetter ve instagram gibi uygulamalara girmenize izin verilmez. Bu bizde sık sık başımıza gelen bir olaydır çünkü devlet yöntecileri herhangi bir operasyon olmadan ya da esnasında bir takım bilgilerin internet ortamında yayılmasına izin vermemek  için yapar.  Bizde bu makalemizde internetinizden sorunsuz bir şekilde nasıl olup da sosyal medya uygulamalarına girebileceğiniz konusuna değinmek istedik.

DNS Değiştirme Neden Yapılır?

Öncelikli olarak özgürlüğünüzün kısıtlanmaması ve bu bağlamda dilediğiniz şekilde internete girebilmeniz için bu yapmanız gereken bir yöntemdir. Herhangi bir şekilde izlenmezsiniz ve de engellemeye takılmasınız. Bir takım erişimi engellenmiş olan sitelere sorunsuzca giriş sağlayabilirsiniz. DNS ayarlarını değiştirebilmek aslında oldukça kolay bir işlemdir ve fazla vaktinizi de almayacaktır. Normal bir bilgisayardan girdiğiniz de DNS ayarları otomatik olarak algılanır ve bu da sizin internet servis sağlayıcınızın atamış olduğu bir adrestir siz bu adres üzerinde değişiklik yaptığınız da herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmazsınız ancak dikkat etmeniz gereken nokta DNS ayarlarınızı  değiştirdikten sonra bilgisayarınızın güvende olup olmadığıdır. Çünkü farklı bir adresten giriş yaptığınız da zararlı yazılımlar tarafından bilgisayarınıza müdehale edilebilmesi söz konusu olacaktır.

dns

 DNS Değiştirme Nedir?

İngilizce açılımı “Domain Name System”, Türkçe açılımı ise Alan Adı Sistemli olan DNS; internet ağını, alan adlarını ve IP adreslerini anlamlı bloklar halinde böler ve erişilebilir kılar.

En basit anlatımıyla DNS sistemi alan adlarıyla IP’ler arasında ilişki kurarak; internette alan adlarını kullanarak sörf yapabilmemizi sağlar.