Deri üzerine baskı yapan yazıcı

0
97

Deri üzerine baskı yapan yazıcıBilim insanları, deri üstüne direkt olarak elektronik cihaz basan üç boyutlu ve düşük maliyetli bir yazıcı üretti.


Science Daily’de yer verilen haberde, ABD Minnesota Üniversitesi araştırmacıları, deri üstüne biyolojik hücre ya da elektronik cihaz basan üç boyutlu ve düşük maliyetli bir yazıcı üretmeyi başarmış durumda.
Bu araştırma ekibinin lideri konumunda ki Michael McAlpine, yapmış olduğu açıklamada, “Bu üç boyutlu yazıcının hareketi de algılayabilen bir yapısı olduğunu söyledi. Ve bunun çok heyecan verici bir buluş olduğunu belirtti. Yazıcının çok hafif ve maliyetinin 400 dolardan az olacağını ifade etti. Bu yazıcı sayesinde bir asker görev esnasında sırt çantasından bu yazıcıyı alarak görev esnasında gereken elektronik cihazı eline bastırabilecek. Örneğin güneş pili sayesinde biyolojik ve kimyasal ajanları sezebilmek için sensor yazdırılabilir. Ayrıca bu buluş, geleceğin “İsviçre Çakısı” olarak anlamlandırılabilir.” Dedi.
Ayrıca McAlpine,  deri üzerine direkt olarak biyolojik hücreler de basabilen bir yazıcı olduğunu belirterek, bu buluşun ayrıca cilt yaraları ve bozuklukları tedavisinde de kullanılabilir olduğunu söyledi.
Bu yazıcının yapabildiği şeylerin muhteşem olduğunu belirten McAlpine, “Bu fazlasıyla basit olan bir düşünce ve fikir” olduğunu belirterek ayrıca bu buluşun gelecekte yararlı seçenekler sunabileceğini de söyledi.
Bazı basit görünen fikirler aslında çok karmaşık şeyleri düzene sokabilir. Bu ve buna benzer buluşların yarar sağlayacağı şeyler göz önüne alınacak olunursa buluşların ne denli yarar verecek olmaları düşünülebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here