Demiryolları, siber saldırıların yeni hedefi…

0
42

Demiryolları, siber saldırıların yeni hedefi…

WannaCry virüsü, 150’den fazla ülkede 200 bin kişiden fazla insanı verdiği zararlar ve maddi yıkımlar ile ciddi mağdur etmişti. Sağlık hizmetlerinden üniversitelere, işletmelerden kurumlara, telekomünikasyon ağlarından demiryolu sistemlerine kadar yüz binlerde dolar hasar verildi.

Yaşanan saldırılar sonucunda, sonuçlar incelendiğinde siber saldırıların tehlike boyutlarının ne kadar fazla olduğu görülmektedir. İsrail Savunma Güçleri Siber Araştırma ve Geliştirme Birimi Yöneticisi Amir Levintal ‘’ Yeni yapılacak saldırılar elektrik şebekeleri ve su şirketlerini hedef alırken; ulaşım sistemleri özellikle demiryolu sistemleri saldırılardan fazlaca nasibini alacak.’’ ifadelerine yer verdi. Levintal bu saldırıların sebebi olarak demiryolu sistemlerinde eski ile yeni teknolojin karşım içerisinde olmasını gösterdi ve eski ve yeni teknoloji bir arada olduğu sürece de demiryollarının siber saldırıların odak noktasını olacağını belirtti.

Bir demiryolu şirketi siber saldırı ile hacklenmişti!

Deutsche Bahn Alman demiryolu şirketine ciddi saldırı yapılmış ve elektronik sistemlerine yapılan saldırılar sonucu elektronik biletleme işlemleri durdurulmuştu. İşin iyi tarafı saldırganlar komuta merkezine girmeyi başaramamış, bu yüzden trenleri durduramamıştı. Komuta merkezlerine girmeyi başarsalar da ciddi bir yıkıma neden olabilirlerdi.

Bütün bu nedenlerden dolayı komuta merkezlerinin modern donanıma sahip olmaları ve tren hızları ve trafik sinyalleri gibi ince ve önemli detaylar için kablosuz bağlantılar kullanılmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here