Corning Gorilla Glass 5 Teknolojisi Tanıtıldı

0
30

Yeni nesil Gorilla Glass teknolojisi tanıtıldı. Dünyanın en popüler akıllı telefon camı üreticisi Corning’in duyurduğu Gorilla Glass 5, günlük kullanımda telefonların elden düşmesine karşı üst düzey koruma sağlayacak. Şirket, üretilen yeni camın 1.6 metrelik yükseklikten düşüşlere karşı kırılmadan dayanabileceğini iddia etti.

Telefonların doğrudan ekran üzerine (yüz üstü) düşüşlerinde yüzde 80 oranında zarar görmemeyi başaran cam teknolojisi, rakiplerine nazaran 4 kat daha dayanıklı.

Yapılan uluslararası bir çalışmaya göre akıllı telefon sahiplerinin yüzde 85’i, son bir yıl içinde en az bir kez telefonlarını yere düşürdü. Yere düşürenlerin yüzde 55’i ise üç kez veya daha fazla telefonu yere düşürdü. Yine telefonlarını yere düşüren tüketicilerin yüzde 60’ı da cihazların omuz veya bel hizasından yere çarptığını dile getirdi.

Yaklaşık 10 yıl kadar önce piyasaya çıkan Corning, halihazırda dünyanın en büyük akıllı telefon camı üreticisi olma sıfatını taşıyor. 2019’nın başlarında şirket, geliştirdiği cam koruma teknolojisinin 4.5 milyar cihazda kullanıldığını duyurmuştu. Corning’in dayanıklı camları 40 büyük firmanın 1,800 farklı modelinde tercih ediliyor.

Corning’in Techcrunch’a konuşan başkanı Jim Steiner, Gorilla Glass’ın her yıl yaklaşık 1 milyar kadar cihaza dayanıklı ekran camı ürettiğini belirtti. Gorilla Glass 5 teknolojisiyle birlikte bu rakamın daha da artması bekleniyor. Yıl sonuna doğru satışa sunulacak yeni akıllı telefonlarda hem düşmelere, hem de çizilmelere karşı üst düzey koruma sağlamayı başaran Gorilla Glass 5 teknolojisine sahip ekranlar kullanılacak.