Cern Nedir ve Neler Yapar?

0
2.776

Cern İsviçre ile Fransa arasında kurulmuştur.  Ancak buraya gelmeden önce bir şeyi söylemekte fayda olduğuna inanıyorum. Atom ile teknoloji arasında büyük bir bağ vardır. Bugün bilgisayarlar, akıllı cihazlar ve de televizyonlar yani aklınıza gelen bir çok şeyin altında atom’un olduğunu söyleyebiliriz. Evreni dahi oluşturan atomlardır. Peki ne alakası var derseniz aşağıda sizin için biraz daha açalım.

CERN (AVRUPA NÜKLEER ARAŞTIRMA MERKEZİ)

Cern ‘in açılımı Avrupa Nükleer Araştırma Merkezidir.  Burası  dünyanın en büyük parçacık fizik labaratuarıdır. 1954 yılında kurulmuş ve o dönem 12 ülke katılmıştı şu an ise 21 üyesi bulunuyor. Türkiye’ de Cern’ e ortak üyedir.

cern-nedir

CERN PERSONELİ

Cern’ de yüzlerce çalışma alanı ve yaklaşık olarak 3000 personel görev alır bu personellerin büyük bir bölümü fizikçi bilim insanlarıdır. Deneyler düzenleyerek projeler hazırlanır ve kafaların karışmasına neden olan bir çok konu çözülmeye çalışır.

CERN’de en önemli yer, yer altındaki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (LHC) denilen parçacık hızlandırıcılarının olduğu bölgedir. Tarım arazisinin altında kilometrelerce uzanan dev makinelerde proton denilen atom parçacıkları yahut atom çekirdekleri birbirleriyle çok yüksek hızlarda çarpıştırılırlar. Örneğin özel görelilik kuramına göre LHC’deki protonlar ışık hızının %99.999998’sine kadar hızlanınca protonun kütlesi de 7000 katına (7 TeV) çıkacaktır.

Cern bugün dünyanın yakından takip ettiği bir bilim alanıdır. Ve atomun çekirdeğinden tutun da fizik alanında kullanılan her şeyin deneyi ve geliştirilmesi burada yapılmaktadır.