Canon EOS 80D

0
60

Canon EOS 1D X Mark II cihazı ile beraber orta sınıfta konumlandırdığı EOS 80D’yi piyasaya sürdü.

Canon EOS 80D, mevcut model olan EOS 70D’nin yerine konumlandırıldı. İşte bu yüzden 80D’yi anlatırken sürekli 70D ile kıyaslayacağız.

Hemen cihazın tam nerede konumlandığına bakalım. EOS 80D’nin 70D’nin yerini aldığını söylemiştik. Her ne kadar sensör değişikliğine gidilmiş olsa da 80D’de 7D Mark II’nin hemen altında, 760D’nin ise hemen üzerinde gözüküyor. 760D’nin üzerinde diyoruz çünkü 750D ve 760D’de sensör değişikliğinden faydalanan modeller oldu.

EOS 80D’de Canon Digic 6 işlemcisi kullanmaya başladı. Bu cihaza seri çekimlerde yani ardı ardına çekim hızı kazandırdığı gibi aynı zamanda Iso kalitesinde de pozitif bir değişme yaşandığını söyleyebiliriz. Saniyede 7 kare fotoğraf çekebilen bu makine 25,600 ISO değerine kadar da çıkabiliyor.

Canon 80D’de, az da olsa MP’i artırmış durumda. 70D 20,2 MP iken 80D 24,2 MP.

Cihazın sektörde neredeyse standart hale gelmiş olan 1/8000 Enstantene değerini bu modelde de görmek mümkün.

EOS 80 ile yine Full HD video kaydı yapmak mümkün. Ancak burada iyileşen bir başka değer ise videoların 1080p ve 60fps çekilebilmesi.

Nihayet Canon bu modelinde de kablosuz bağlantı özelliklerini unutmamış. Wi-Fi yanı sıra NFC desteği de sunan Canon 80D 45 adet çapraz tipte netleme noktası bulunuyor.

80D’de yine hareketli ve dokunmatik bir ekran kullanılmış. LCD ekran 3 inç büyüklüğünde ve 1040k noktalı.

Yine sektörde standart hale gelen dahili mikrofon ve harici mikrofon girişleri gibi aksesuarlar unutulmamış.

HDR desteği sunan makinede gözümüze çarpan özelliklerden bir tanesi Timelapse desteği sunması. Genelde harici timelapse tetikleyicileri kullanan ya da farklı fimeware kullanılarak elde edilen bu modun standart gelmesi 80D için artı hanesine yazılabilecek özelliklerden bir tanesi olarak görülebilir.

Önemli bir diğer yenilik ki bahsetmeden geçmek olmazdı o da Canon 80D modelinde motorlu perde sistemini kullanmaya devam ettiğini görüyoruz. Bu sistem ilk olarak 5DS serisinde kullanılmaya başlanmıştı. Bu sistemin en önemli özelliği çok hızlı fotoğraf çekilse de, perdeler motorların kontrolünde açılıp kapandığı için cihazda oluşabilecek titremeler minimum seviyeye indirilmiş durumda