Büyük Pasifik Çöp Kovası, çevreye yönelik patolojik yaklaşımımızı mükemmel bir şekilde göstermektedir.

0
1.395

Büyük Pasifik Çöp Yamasını duydun mu? Bu, büyük harflerle yazılmış kendi ismine sahip olacak kadar büyümüş bir deniz çöplüğüdür. Genç bir adam onu ​​temizlemek istedi. Ancak plan başarısız oldu.

Zekice bir genç Holer’in, az emekle, okyanusun yüzeyinde serbestçe sürüklenen çöplerin çoğunun … kıyıya çekilebileceği fikrinin ortaya çıktığı Ocean Cleanup projesi hakkında konuşuyorum.

Büyük Pasifik Noktası Çöplüğü bu kadar kolay pes etmedi

Plan, bu çöp kutusuna yakın çöplükte büyük bir at nalı dolu depolama alanı koymaktı. Bir kaç gün süren bu sürüklenmeden sonra, gemiden sonra gelebilir, çöp tuzağına hapsolup denize geri dönüp tekrar orada bırakabilirsiniz. Bu çok dahice konseptin başarısız olduğu ortaya çıktı. Birkaç gün sonra, şişme at nalı tamamen boştu. Bu projenin başarısızlığı konusunda kimse fazla endişeli değildi.

Bu durum küresel çevre korumasına yaklaşımımızı mükemmel bir şekilde özetliyor

Okyanus Temizleme Projesi’nin BM tarafından düzenlenen bir eylem olduğunu nasıl düşünüyorsunuz? Ya da belki Avrupa Birliği? Ya da belki de Paris Anlaşması’na (şimdiye kadar hiç bu kadar büyük bir şey ortaya çıkmamış) abone olan ülkeler tarafından finanse edildi mi? Hayır. Proje, 24 yaşındaki Hollandalı çocuk Boyana Slat tarafından kurulan The Ocean Cleanup vakfı için özel bağışlar sayesinde finanse edildi. Evet, sadece Slat bu konuda bir şeyler yapmaya karar verdi. Ve evet, işe yaramadı, ama onunla dalga geçmeye bile cesaret edemiyorum. Slat hariç herkes, Büyük Pasifik Çöp Yaması sorununun mevcut olmadığını iddia ediyor.

Bunun yerine, rasgele ünlülerin plastik pipetleri içmeyi nasıl başarabildiğini anlatmaktan gurur duyacağı ve bir kez daha rahat bir nefes alabileceğimiz bir başka sosyal kampanya yürüteceğiz. Ve sonra süpermarkete alışverişe gidin ve oradan bir düzine veya daha fazla plastik paket ve çanta getirin, aksi takdirde yapamazsınız.

Bu sadece dağın ucu buz plastik

Zaten, okyanusun dibinde yaklaşık. Plastik atık 400 milyon ton. Durumun daha iyi bir resim için – bir milyar yetişkin fil kabaca aynı ağırlığında, ancak depolama yüzeyine geldiğinde, iki kez Teksas eyaletinde boyutudur. Biz dikkate onlar plastik mikro oluşturmak için ayrışır gerçeğini alırsak okyanus zemin çöp plastik çöp büyük miktarda haber daha da kötü hale gelir.

Bu, aşağıdaki şekilde yapılır – büyük miktarlarda plastik ambalaj ve diğer enkazlar, UV radyasyonunun etkisi altında kırılganlaşır ve daha sonra dalgalar ve büyük deniz canlıları tarafından ezilir. Böyle bir mikroplastik, elbette medeniyetimizin bu ürünü ile zenginleştirilmiş birçok deniz canlılarının diyetini yapan planktonu andırıyor. Aşırı durumlarda, diyete böyle bir katkı hayvanların ölümüyle sonuçlanır. Bilim adamları, bu tür mikro plastik parçacıkların, doğal olarak açlıktan ölüme neden olan sindirim yollarını engelleyebildiklerini söylüyorlar.

Dahası, bu plastik mikroküreler, yemekleri tuzlamak için kullandığımız deniz tuzu kristallerini anımsatıyor. Bu ne anlama geliyor? Polonya da dahil olmak üzere Avrupa’da mevcut olan tuzun bir süredir plastik katkı maddesi olduğu gerçeği . Afiyet olsun.

Gezegenimizin ekosistemiyle ilgili büyüyen problemleri inatla yok sayıyoruz.

Tüketimciliğimize eşlik eden plastik ikiyüzlülük o kadar devasa ki, yaklaşımımızdaki herhangi bir etkili değişime şahsen inanmıyorum. Deniz çöplüğü sürekli büyüyor mu? Eh, kimse zaten tatile gitmiyor, o zaman kimin umurunda? Benim için büyüyecek, büyüyecek.

Eğer doğru mizah anlayışımız varsa, tüm durum bizim için çok komik görünebilir. Bakın – Bu uydu iletişimi, genetik mühendisliği ve yapay zeka algoritmaları kullanımı gibi bariz şeyler tanır medeniyetimizin vardır. Homo-sapiens. Rasyonel insanlar.

halının altına meseleyi süpürüyor – daha rahatsız olanı – gezegenimizin ekosistem üzerinde büyük bir etkiye sahip süreçlerin büyük (ve sürekli büyüyen) bilgiyle, hala bunu görmezden deneyin ve. Tam anlamıyla. Büyük bir balonun karbon dioksit ile şişirilmesi ve bunları Steve Goldthorpe tarafından önerilen okyanusun altına yerleştirme fikri giderek daha rasyonel bir çözüm gibi görünüyor.

Bizim iklimin ısınmayla mücadele için sadece çılgın bir fikir için Harvard Üniversitesi’nden araştırmacıların bir projedir  geomühendislik güneş . Bu, kızılötesi radyasyonun bir kısmını uzak tutacak olan atmosfere yeterince yüksek bir gaz dozunun yayılmasıyla ilgilidir. Kısacası – Araştırmacılar büyük gözlükler için Dünya atmosferine, Eyjafjallajökull patlaması gibi bir şey, uçaklar için sadece daha az zahmetli arıyoruz.

Mart ayında bu proje BM’nin iklim değişikliği konusunda uzmanları tarafından eleştirildi. Ancak, sera gazı emisyonlarını atmosfere indirgeme konusundaki ihmalimiz göz önüne alındığında, birkaç yıl içinde bunun mantıklı bir plan olduğunu söyleyebiliriz.

Böyle çılgın fikirler giderek daha fazla olacak.

Çevre korumaya yaklaşımımıza patolojik denir . Çoğu politikacı, devam eden iklim değişikliği sürecini önemsizleştirmeye devam ediyor. Bazıları, diğerlerinin yanı sıra sunulan hükümlerin uygulanmasının mükemmel bir şekilde farkındadır. Paris’teki iklim zirvesinde, küresel ekonomiyi uzun ve acı verici bir durgunluk dönemine sürükleyecek.

Şu anda kömür kullanan gelişmiş bir ülke, bu kaynağı bırakmayı başaramaz. Sadece Polonya’dan bahsetmiyorum. Alman komşularımız bu hammaddeden daha fazlasını kullanıyorlar; Çin’den veya Amerika’dan bile bahsetmiyorum.

Bu yüzden çok fazla çaba gerektirmeyecek en basit çözümü arıyoruz. Dünya gezegenimizi küresel ısınmadan mucizevi bir şekilde koruyacak birkaç yüz tonluk bir miktar doğalgaz püskürtün. Ya da halı altındaki aşırı karbondioksiti temizleyelim.

Ne olursa olsun, eğer çok fazla olursa, ekonomideki mevcut bağımlılıkları değiştirmeyin, çünkü çok fazla para kaybedeceğiz. Ve gezegenimizin iklim ve kirliliği ile ilgili büyüyen sorunlar? Peki, gelecek nesiller onları endişelendirsin.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here