Bunlar hayvan çiftçiliğini sona erdirebilecek teknolojik gelişmelerdir.

0
99

Bitki bazlı etler ve laboratuar yetiştirilen burgerler zaten burada, ancak birkaç on yıl boyunca kitlesel kabulü beklemiyorlar.

Hayvancılık Sonu’nun ilk sayfasında , yazar Jacy Reese , kitabın, hayvan yetiştiriciliğinin neden kötü olduğuyla ilgili olmadığını açıkça ortaya koyuyor. Fabrika çiftliklerinin neden olduğu hasarı kronikleştiren çok sayıda kitap vardı, ancak kitabı hayvancılığın kendisini nasıl çözeceğiyle ilgili.

Teknoloji, bir hayvan hakları savunucusu olan ve Sentience Enstitüsü’nün araştırma direktörü olan Reese’e göre cevabın büyük bir parçası olacak . Bilimsel ilerlemeler bizi zaten tesis bazlı Impossible Burger’i ve ilk laboratuvarda yetiştirilen burgeri getirdi , ancak kültürlü ete kalıcı olarak geçmeden önce gitmemiz için bir yolumuz var.

Verge , teknolojik gelişmelerden ötürü Reese’e, Tyson gibi şirketlerin neden alternatif ete yatırım yaptığını ve neden önümüzdeki yıl kültür etine geçmeyi ummamamız gerektiğini söyledi.

Bu röportaj açık bir şekilde düzenlenmiş ve açıklığa kavuşturulmuştur.

Hayvan çiftçiliğini sona erdirmek çok uzun bir süredir devam ediyor. Şu anda neler oluyor, hayvan yetiştiriciliğinin sona ermesine inanacaksınız? Öncelikle yeni teknoloji mi?

Teknik köşe taşı olacak, ancak ilerlemenin çoğu sosyal değişim ve aktivizmden geliyor. Örneğin, Prop 12, California’da geçti ve çiftlik hayvanları için minimum alan gereksinimleri belirledi. Bu tür mevzuat, çiftlik hayvanları ve fabrika çiftçiliği hakkında bizi önemsemede önemli bir rol oynamaktadır.

“ON YIL İÇİNDE HATTA YİRMİ YIL İÇİNDE KİTLE PAZARININ BENİMSENMESİNİ DÜŞÜNEN HERKES MUHTEMELEN ÇOK İYİMSER.”

Bununla birlikte, bir tarihçi hareketin değişimin en büyük köşe taşlarına baktığı zaman, sanırım, bitkilerden yapılan hamburgerler gibi ilk sofistike bitki bazlı gıdaların ortaya çıkması olabilir, ya da bundan bir süre sonra, Hayvansal hücrelerle ve hayvan kesim olmadan gerçek et olan kültürlenmiş et var. Bunlar, insanlara değerleriyle uyum sağlamaları ve bunu eylem ve davranışlara sokmaları için güçlü olacak.

Bitkisel bazlı gıdalardan başlayarak, Tofurky gibi değiştirmeye başladığımız zamanki yeni ve mümkün olan şey nedir?

Bir faktör, aradığınız tam bir mutfak özniteliğini alabilmeniz için çeşitli bitki bileşenlerini bulmak artık daha kolay. Eski adıyla Hampton Creek olarak bilinen şirket, şifreli yumurtalara çok benzeyen yeni bir ürüne sahiptir ve çok ikna edici olduğu için kahvaltıda çırpılmış yumurtaların dokusu haline gelen bir maş fasulyesi bulmuşlardır. Veri bilimi üzerinde çalışan insanlar bu alana bazı oldukça basit şeyler uyguluyorlar. Ve şimdi bir bitki kütüphanesine sahip olmak ve bu binlerce bitki türünü gerçekten kataloglamak ve çeşitli bağlamlarda çalışanların hangileri olduğunu bulmak mümkün.

İkinci bileşen, kas liflerine benzer bir şey yaratmak için iyileştirme, soğutma ve basınç kullanabiliyor. Teknolojinin ana parçası bir ekstrüderdir – bitki proteinine ve suya koyduğunuz büyük, uzun bir tüptür ve gerçekten de bu bitki bileşenlerini, etin ısırık ve sinmiş doğasına sahip bir şey yaratmak için çekip çekersiniz. Bunu bitkiler ile birleştirirsiniz ve tat, doku, ağız hissi alabilirsiniz.

Şimdi kültür etinden bahsedelim. Kitapta, yaygınlaşmadan önce geliştirmek için anahtar teknolojilere ihtiyacımız olacağını yazıyorsunuz. Bunları açıklayabilir misin?

İlk bileşen hücre. Herhangi bir sorun yarattığınız zaman, tek tek hücrelerin bir yapı bloğuna sahip olmanız gerekir ve bunları bir hayvandan gelen canlı hücrelerden elde edersiniz. Bunu Q-ucu tükürük ile alabilirsiniz. Daha sonra, bu hücreleri almak ve istediğiniz hücrelerin türüne yetiştirmek için hücreleri eğitmek istiyorsunuz, bu durumda et için kas ve yağ hücreleri olacaktır.

İkinci adım iskele. Et hücrelerine yapı veren ve T-bone bifteği gibi bir şey yaratabilecek bir şey yaratmanız gerekir. Bu, uzun zamandır meyvelere gelmeyecek bir teknolojinin parçasıdır, çünkü öncelik, bir T-kemik bifteği yaratmamaktır, ama çok fazla yapıya ihtiyaç duymayan kıyma gibi daha kolay ürünler.

Üçüncü olarak, bu hücreleri beslemek için bir şeye ihtiyacınız var. En temel seviyede, bu enerji – şeker pancarı ya da bastondan olabilecek ya da yerel çevre için anlamlı olan şeker. Besinlere ihtiyacınız var ve sonra büyüme faktörüne ihtiyacınız var ve bu zor kısım. Büyüme faktörü, gıda sisteminde ticari olarak bulunmayan benzersiz bileşiklerdir.

Bununla başa çıkmak için farklı yaklaşımlar vardır. Bunları potansiyel olarak bitkisel maddelerden alabilirsiniz. Onları, şeker hastaları için heme veya sentetik insülin üretmek için maya kullandığımız gibi, rekombinant prosesler kullanarak yapabilirsiniz .

Sonuncusu, biyoreaktörler veya sürecin içinde gerçekleşen büyük tanklardır. Bunlar bira fabrikalarına benzeyebilir ve aslında, bir bira fabrikası veya bir çeşit fermantasyon fabrikası, kültür etin neye benzeyeceğine büyük ölçüde benzer. Burada meydana gelen bir çok makine mühendisliği var: örneğin, her banyodaki besinlerin geri dönüşümü, verimliliği ve sürdürülebilirliği arttırmak için. Kastanızı ve yağınızı kültür etinde ayrı ayrı yetiştirebildiğiniz için, omega-3 yağ asitleri açısından zengin olan ve daha sağlıklı olan ve yağda tavuk ya da dana eti ile birleştirilen balıktan yağ alabilirsiniz. Eminim bilim adamları her türlü garip şeyi yapacaklarına eminim, ancak yakın dönemde öncelikli olarak kültür etini insanların yediği şekilde elde etmektir.

Kesinlikle teknolojik bir bakış açısıyla, bizi geri tutan şeylerden bazıları nelerdir?

Önemli barikatlar olarak görülenler söz konusu olduğunda pek çok IP ve gizlilik var. Ancak, temel olarak, şu anda, doku mühendisliği tıpta ya da fen araştırmalarında gerçekleşmektedir ve büyük ölçekli gıda üretimi için bu gerçekleşmez. Bir insan organı yetiştirmek istiyorsanız, bunu oldukça küçük bir ölçekte yaparsınız, bir ton para harcamak isteyebilirsiniz, çok hassas olmanız gerekir. Fakat et çok farklı bir süreçtir. Bazı şeylerin gıda bilimi ölçeğinde olmasını, ancak biyomedikal operasyonların teknolojik karmaşıklığına sahip olmasını istiyorsunuz.

Bitki bazlı etle bile, büyük sorun insanların bunu laboratuarlarda küçük çapta yapmalarıdır, ama gerçekten de ölçeklendirmek tamamen farklı bir sorundur.

Politika perspektifi ne olacak? Et ve süt ürünleri kültür etin gelişmesiyle savaşmaz mı? Orada zaten diyoruz ne hakkında savaşır .

Şey, bir et endüstrisi var, ve o zaman hayvancılık endüstrisi var. Tyson Foods gibi et işlemcisi olarak tanımladığımız şirketler, markalaşma ve dağıtım ve pazarlamadır. Bunu yapmak için hayvanları kullanma fikriyle evli değiller.

Giderek, bu şirketler protein şirketleri olarak tanımlamakta, mevcut protein endüstrisi ile savaşmak ya da yeniden icat etmek ya da değiştirmek zorunda kalmamanızı sağlamaktadır. Aslında Tyson ve Cargo gibi büyük et şirketlerinden yatırımlar var. Vejeteryanların ya da gıda aktivistlerinin tamamen yeni bir protein endüstrisi inşa etmek zorunda olduğumuzu düşündüklerini düşünüyorum, ancak bu firmaların sayısı gittikçe artıyor.

Ama sanırım hayvan tarımını değiştirmek zorunda kalacağız. Sanırım sonunda ondan kurtulacağız ve bu demek oluyor ki, başını kaldırıp dövüşeceksin.

Sormak istediğim bir şey yemek alerjisidir. Hayvan çiftçiliğini gerçekten sona erdirmek için, değişimlerin diyet kısıtlamaları olan insanlara karşı dost olması gerekir. Sektörün düşündüğü bir şey mi?

Evet. Bu yeni bitki bazlı ürünleri veya kültürlü etleri inşa ettiğimizde, çeşitliliğe ihtiyaç var. Farklı mutfak tercihleri ​​ve kısıtlamaları ve bağışıklık bozuklukları vardır. Sadece bir imkansız Burger’e ihtiyacımız yok. Farklı yaklaşımlar kullanmalıyız.

İmkansız Burger, bazı insanları çıkarabilecek yapay olan rekombinant organizmalardan gelen bir maddeye sahiptir. İmkansız Burger’e sahip olmamız ve daha sonra Et’in Et’in bu bileşen olmadan farklı bir yaklaşımı benimsemesi iyi bir yaklaşımdır. Kısıtlamaları olan insanlar için çok fazla seçeneğe ihtiyacımız var.

Ayrıca bir gıda etiketleme sorunu var. Laboratuvarda yetiştirilen etin “et” olarak adlandırılmasının gerekip gerekmediği konusundaki son tartışmada, bir endişe, “laboratuarda yetiştirilen protein” ya da bir şey olarak adlandırırsanız, gıda alerjisi olan kişilerin, moleküler düzeyde olduğunu fark etmeyecekleridir. aynı ürün ve yiyip yaralar.

Belli ki et kültürü konusunda heyecan duyuyorsunuz, ama herhangi bir yeni teknolojide olduğu gibi çok fazla hype var. Bu sektördeki hype nerede?

Zaman çizelgesi. On yıl içinde hatta yirmi yıl içinde kitlesel piyasa kabulü yapacağımızı düşünen herkes muhtemelen çok iyimser. Bir hafta sonunda bir mağazada bir ürünü almak kolay, kayıpta satılıyor, ancak bu aynı zamanda değil.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here