arama

Blackberry, Telefon Üretimine Son Verdi

  • Google News Abone Ol
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Yazar Yazar

Bir zamanların çok satan telefonlarını üreten BlackBerry, yakın tarihte akıllı telefon üretimine son vereceğini duyurdu. Android ve iOS işletim sistemine sahip cihazların piyasayı domine etmesiyle birlikte tıpkı Nokia gibi hızla kan kaybeden şirket, bundan bir süre önce de telefon üretimini yarı yarıya düşürmüş. 32 yaşındaki şirket gelinen noktada yeni telefon üretimini tamamen durdurarak telefonlar için işletim sistemi ve yazılım geliştirmeye ağırlık vereceğini açıkladı.

İnişli Çıkışlı Dönemler Geçirdi.

Research in Motion ismiyle de bilinen Kanadalı iletişim şirketinin kanatları altında bulunan BlackBerry, daha çok ürettiği akıllı telefon ve tabletlerle biliniyordu. 2019 yılında 2 milyar 160 milyon dolar ciro yapan şirketin net geliri 208 milyon dolarda sabit kalmıştı. Toplam şirket değeri 5 milyar 534 milyon dolar olarak gösterilen BlackBerry bünyesinde Şubat ayında 4 bin 534 çalışan bulunuyordu.

Son çeyrekte hızla kan kaybeden ve 372 milyon dolar zarara uğrayan BlackBerry’nin geçen yıl aynı dönemde 51 milyon dolar gelir elde etmiş olduğunu hatırlatan The Telegraph gazetesi, şirketin satışlarının 1,1 milyar dolardan 734 milyon dolara gerilediğini de belirtti. Mobil cihaz sektöründe 14 yıldır hizmet veren böylesine köklü bir firmanın akıllı telefon üretimine son vermesi elbette üzücü.

Meşhur klavyesi, BBM uygulaması ve kendine has daha birçok özelliğe sahip olan BlackBerry, DTEK50 ismini verdiği Android işletim sistemine sahip modeliyle “Dünyanın en güvenli Android akıllı telefonu”nu ürettiği iddiasında bulunuyordu. DTEK60 modelini çıkaracağı yönünde kuvvetli emareler bulunan BlackBerry marka akıllı telefonların artık tarihe karışacak gerçekten üzücü.

BENZER İÇERİKLER

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.