Bir geliştirici tarafından yapılan 500.000 Android kullanıcısı kötü amaçlı yazılım indirdi

0
68

Android kötü amaçlı yazılım son birkaç yıldır artış gösterdi, biz sadece bu tür en kötü saldırılardan birini gördük. ESET güvenlik araştırmacısı Lukas Stefanko, 13 mağazayı Google Play Store’da kötü amaçlı yazılım buldu ve Google’ın bunları indirmeden önce bu uygulamaların 560.000’den fazla kişinin indirildiğini söyledi. Oh, ve tüm bu uygulamalar Luiz Pinto adında tek bir geliştiriciden geldi.

Kötü amaçlı yazılım çeşitli oyunlar olarak gizlenmişti ve herhangi bir meşru işleve sahip değildi; Daha doğrusu, onlar başlatıldı her zaman çöktü. Şimdi en kötü bölüm için: Stefanko, Google’ın uygulamaları kaldırmadan önce, iki mağazanın trend bölümünde yer aldığını söyledi.

Sakeevy uygulamaları, kullanıcıların cihazlarına kötü amaçlı yazılımlar yüklediler ve kendi uygulama simgelerini sildiler, böylece bulmaları ve kaldırmaları daha zor olacaktı. TechCrunch kaydetti zararlı verilen veri çalmak için kullanılabilir, Android konak cihazın ağ trafiği için saldırganın tam erişim. Bu uygulamalardan herhangi birini yüklediyseniz, bunları hemen kaldırmanız gerekir.

Yıllar geçtikçe, Google, Android topluluğundan platformun güvenlik önlemlerini güçlendirmek için baskı gördü. Ocak ayında şirket , 2019 yılında Play Store’dan 700.000’den fazla kötü amaçlı uygulamayı kaldırdığını iddia eden bir rapor yayınladı .

Geçen yıl araştırmacılar, 18.5 milyon cihazı etkilediği bildirilen 41 uygulamada Judy adında bir kötü amaçlı yazılım parçası buldular . Güvenlik firması G Data , bir raporda Q3 2019’e göre not aldıvahşi ortamda 3.2 milyondan fazla kötü niyetli Android uygulaması bulunduğundan emin olun.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here