BilimSesli Makale

Bilim insanları,Dünya Dayanılmaz Sıcaklığa Maruz Kalacağını Söylüyor

Bilim insanlarının son dönemde dünyadaki nem ve ısı dengesi üzerine bir çok çalışma yürütmüş olduğu ve pek çok yeni bilgiyi açığa çıkardığı biliniyor. Yapılan yeni bir araştırma, korkulan düzeydeki nem ve ısı kombinasyonlarının dünya üstünde hâlihazırda var olduğunu ortaya çıkardı.

Çoğu kişi, nemli havadaki sıcaklığın kuru havaya göre daha fazla etkili olduğu bilgisine sahiptir ve dünyanın ilerleyen yıllarda iklim değişikliği ve küresel ısınma gibi etkilerden dolayı insanlar için tehlikeli sayılacak nem seviyelerini göreceği söyleniyor. Bunun neticesinde ortaya çıkan koşullarınsa ekonomileri tahrip edip insanların hayatta kalmasını zorlaştırabilecek fizyolojik sınırları aşacağına inanılıyor ancak bilim insanlarının bu konu da yeni bir tespiti var: Bu durum zaten yaşanıyor.

Yeni yapılan ve sonuçları açıklanan bir çalışmaya göre dünya üstünde yukarıda saydığımız etkilerin çok sert hissedildiği bazı bölgeler zaten mevcut. ABD Körfez bölgesi de dâhil olmak üzere Asya, Afrika, Avustralya, Güney Amerika ve Kuzey Amerika bölgelerinde eşi benzeri görülmemiş aşırı ısı ve nem kombinasyonları tespit edilmiş durumda. Aynı zamanda uzmanların açıklamasına göre Basra Körfezi boyunca da teorik olarak insanın hayatta kalmasını zorlaştırabilecek bir düzineden fazla nem ve ısı kombinasyonu tespit edildi.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı..

Sayfayı Görüntülemek için Tarayıcınızın Reklam Engelleme özelliğini pasif hale getirmelisiniz.