Bilgisayarınızı Hayata Döndürecek 8 Windows Aracı

0
91

Bilgisayar kullanıcılarının bilgisayarlarını hayata döndürecek 8 Windows aracı şu şekilde derlenmiştir;

Sorun Giderme

Kullanıcılar bilgisayarlarındaki herhangi bir bileşenin düzgün çalışmaması durumunda buna neden olan sorunun kaynağını bulmak ve çözmek için Windows’un sorun giderme aracını kullanabilmektedirler. Bu aşamaya denetim masası – Sorun giderme adımları izlenerek ulaşılabilir. Açılan sayfada sorun yaşanılan bileşene ait bölüm seçilebilir ve sorun giderme arası çalıştırılabilir.

Disk Birleştirici

Disk birleştirici, sabit disk üzerinde parçalanmış olarak bulunan dosyaların yeniden düzenlenmesi için kullanılmaktadır. Bu durumda dağınık halde bulunan dosya parçaları sıraya konularak dosya erişiminin daha hızlı olması sağlanmaktadır. Bu yol için denetim masası- yönetimsel araçlar- sürücüleri birleştir ve iyileştir adımları izlenmelidir.

Sistem Geri Yükleme

Bilgisayarlarda sistemsel sorunların çözümü için en etkili yöntemlerden bir tanesi de sistem geri yükleme yöntemidir. Sistem geri yükleme aşamasına denetim masası sekmesi- sistem- gelişmiş sistem ayarları- sistem koruması- sistem geri yükleme adımları izlenerek ulaşılabilir.

Dosya Geçmişi Yedekleme

Dosya geçmişi yedekleme ile bilgisayar kullanıcıları için önemli olan dosyaların koruma altına alınması sağlanmaktadır. Bu yol için Windows ayarları- güncelleştirme ve güvenlik- yedekleme adımları izlenmelidir.

Windows Güvenirlilik İzleyicisi

Windows, kullanıcı fark etmese de tüm donanım ve yazılım değişikliklerini otomatik olarak kaydetmektedir. Eğer ki kullanıcı sisteminde herhangi bir performans sorunu ile karşılaşırsa bu sorunu gidermek amacıyla denetim masası- tüm denetim masası öğeleri- eylem merkezi- güvenirlilik izleyicisi adımlarını izlemeleri gerekmektedir.

Windows Sistem Görüntüsü

Bu uygulama, Windows içerisinde bulunan tüm programlar, dosyalar ve sistem ayarlarının kopyasını içermektedir. Bu sistem sayesinde önemli belgeler DVD’ye depolanabilmektedir.

Windows Bellek Tanımlama Aracı

Ram’da oluşan bir problem bilgisayarın yavaşlamasına neden olabilir. Bu sorunu çözmek için Başlat-çalıştır bölümüne mdsched.exe yazdıktan sonra enter tuşuna basılmalıdır.

Kaynak İzleyicisi

Yazımızın son windows aracı ise kaynak izleyicisi. Kaynak izleyicisini aktif hale getirmek için yönet- performans- kaynak izleyicisini aç adımları izlenmelidir.