Bilgisayardan Yüksek Ses Gelmesi ve Çözümü

0
103

Eğer bilgisayarınızdan oldukça yüksek bir ses geliyorsa bu durumda paniklemenize gerek yok. Genellikle kasa içerisinden gelen bu yoğun ses problemi aslında çoğu zaman kolaylıkla çözülebilmektedir. Bu gibi sorunları yaşamamanız adına yapmanız gereken birkaç adım bulunmaktadır. Bilgisayardan yüksek ses gelmesindeki en büyük etken FAN parçanızın işlevini yeterli bir şekilde yerine getiremiyor olmasından kaynaklıdır. Bunun ışığında yapmanız gereken işlem bilgisayarın fan temizliği olacaktır. Bu parça çoğu zaman çabuk bir şekilde tozlanmaktadır. Hele ki eviniz oldukça yüksek oranlarda toz alıyorsa, yol kenarındaysa sürekli olarak havada bir toz uçuşması vardır ve bilgisayarınız çabucak tozlanmaktadır.

Kasa Temizliği Nasıl Yapılır?

Bilgisayarınızda yaşadığınız bu aşırı yüksek ses probleminin çözümü için elinize bir tornavida alın ve bilgisayarınızı güçten çıkartın. Elektrik gelmemesi oldukça önemli bir unsurdur. Sonrasında yapmanız gereken işlem kasanızın içerisinde FAN parçasını bulmak ve vidalarını sökmek olacaktır. Evet FAN parçasını yerinde temizlemiyoruz. Onu yerinden çıkarttıktan sonra güzel ibr şekilde saç kurutma makinesi veya elektrikli süpürge gibi cihazlar ile tozlarını alın. Sonra ıslak mendil ile temizleyebilirsiniz. Elinize bir peçete alarak FAN parçasının soğuttuğu demiri de temizleyin. Temizlik işlemleri bittikten sonra Power yani güç kutusunun içerisine de yoğun bir şekilde hava tutun. Bunu saç kurutma makinesi veya elektrikli süpürge ile yapabilirsiniz. Güç kaynağının içerisindeki tozları da temizledikten sonra kasa içerisinde bulunan kabloların düzenini sağlayın. Bu kablolardan bir tanesi veya bir kaçı FAN parçasına sürtüyorsa yoğun bir ses duymanız normaldir.

Hala Devam Ediyorsa

Yine bütün bu işlemlerden sonra yapmanız gereken işlem kasanızın kapaklarını güzel bir şekilde kapatmak olacaktır. Kapattıktan sonra da her hangi bir problem oluşmadan bütün kabloları güzel bir şekilde yerine takın. Kasanızı çalıştırdığınızda artık bir ses duymuyor olacaksınız. Eğer ki hala ses duyuyorsanız kasanızı bir teknik servise götürmelisiniz. Unutmayın ki kasadan ses gelmesi sorunun format gibi bazı işlemler çözemez. Birçok kullanıcının yanılgıya kapılarak yaptığı bu işlem maalesef bilgisayarların çökmesine sebep olabilmetedir.