Bilgisayar Mouse’undan Yalan Makinesi Yapıldı

0
10

Bilgisayarın en önemli parçası, hatta eli ayağı olan mouse; İtalyan bilim insanlarına ilham oldu.  Bunun üzerine İtalyan bilim insanları, yalan söyleyen kullanıcıları ayırt edebilecek bir teknik için çalışmaya başladı. İtalya’nın en eski ikinci üniversitesi olan Padova Üniversitesi’nde gerçekleştirilmiş olan teknik, kullanıcının bilgisayarda soru yanıtlarken mouse üzerinde yapmış olduğu, mouse hareketlerini analiz etmektedir. Bu analiz yapılırken yapay zekadan faydalanılmaktadır.  Bir yalan makinesinden çok farklı olarak çalışmakta olan bu teknik için, bilinen yalan makinelerindeki gibi yalan analizi yapılacak kişiye fiziksel temas gerememektedir. Operatöre de ihtiyaç duymaya teknikte, yazılım kendiliğinden sonuca ulaşabilmektedir. Aynı zamanda teknik, kalibrasyon gibi bir fonksiyona ihtiyaç duymadan sonuç vermektedir. Kısacası kişiye adı, soyadı gibi duygulanım söz konusu olmadan yanıtlayabileceği sorular sorulmasına da gerek olmamaktadır.

Tekniği çıkardığı analiz sonuçlarındaki kırmızı mouse hareketleri yalan, yeşil mouse hareketleri ise doğru cevapları temsil etmektedirler. Bugüne kadar 60 kadar öğrenci üstünde denenen teknik oldukça başarılı ve yeterli sonuçlar verdi. Tekniğin denendiği öğrencilerden bir kısmına sahte bir kişilik sergilemesi söylendi ve bu kişiliğe çalışmaları için yeterli süre verildi. Yapılan testlerde doğruyu söyleyen katılımcıların mouse’u doğru şıkka götürdüğü, yalan söyleyen katılımcılarınsa mouse ile daha uzun bir yol izledikleri gözlenmiştir. Araştırmayı yöneten Prof. Hiuseppe Sartori: İnsan beyninin doğru ve dürüst cevaplar vermek üzere programlanmış olduğunu ve insanların yalan söylerken genellikle zihnindeki ilk yanıtı bastırdığını ve doğru olmayan yani sahte bir yanıt uydurduğunu belirtti. Aynı zamanda bu tekniğin, Avrupa ülkelerine sahte kimlikle giren teröristlerin yakalanmasında ve internet sitelerine farklı yaşlarda kayıt olan pedofililerin tespit edilmesinde kullanılabileceğini de belirtti.

Bu sistem sayesinde verilen soruların hangisine doğru hangisine yanlış yanıtlar verildiğini kolaylıkla tespit edilmektedir. Ancak sisteme karşı önceden yönlendirilen bir kişinin doğru ve hızlı cevaplar vermesi sağlanabileceğinden bu sistemin zayıf noktasını oluşturmaktadır. Ama sistemin iyice gelişmesiyle ortaya çıkabilecek tuzak sorular, yine de önceden yönlendirilmiş bu kişileri de yakalayabileceklerdir. Sistemin zayıf yanlarının, mouse için yapılan analizin yanında klavyenin de eklenmesiyle çözülebileceği düşünülüyor.