Bilim

Bennu Yaşamı Sonamı Erdiriyor?

Dünya’ya hızla yaklaşmakta olan Bennu Asteroiti bütün insanlık yaşamını yok edebilir.

Saatte 100.000 kilometreden daha hızlı bir şekilde dünyamıza yaklaşmakta olan Bennu Asteroiti eğer bu şekilde devam ederse, Dünya’ya çarpacak ve insanlık tarihi yok olacak.

Nasa’nın yapmış olduğu araştırmalara göre Bennu, toplamda 80.000 Hiroşima Atom Bomba’sına denk bir güçte. Alarma geçen NASA, Dünya’ya çarpış tarihi olarak, 24 Eylül 2134’ü işaret etti. Her ne kadar uzun bir zaman dilimi gibi gözükse de, NASA Bennu’yu tehlikeli sınıfına koydu. Ayrıca Bennu’nun tehlikeli sınıfına girmesinin diğer bir nedeni ise Dünya’ya çarpma olasılığının 2600’de 1 gözükmesi.

Bu oran dünyaya yaklaşmakta olan diğer asteroidlere göre çok yüksek seviyede. Bennu tam olarak 492 metre genişliğinde. Bennu Asteroit’inin aslında 1999 yılında NASA’ya bağlı APOLLO grubunun LINEAR projesinde keşfedildi. Fakat yörünge değiştirmesi işleri karıştırdı.

Bundan sonra ne olacak?

NASA , Bennu için çoktan acil eylem planı hazırladı bile. Bu planlardan ilkinin kod adı “Hammer”! Hammer planı ile Dünya’dan havalanacak olan patlayıcılarla yüklü uzay aracının Bennu ile çarpıştırılması.

Eğer işler planlandığı gibi giderse, Dünya’dan çok uzak bir mesafede Bennu durdurulacak. Fakat hem roketin hem de Bennu’nun tekrardan yörünge değiştirme ihtimaline karşı NASA, ikinci bir eylem planı hazırladı. İkinci plana göre nükleer silah ile donatılmış uzay aracı Bennu’ya çarpmak yerine uzaktan vurmaya çalışacak.

NASA’nın yaptığı açıklamalara göre, gerekirse farklı planların da olabileceği önceliğin Dünya’yı korumak olduğunu belirtti.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı..

Sayfayı Görüntülemek için Tarayıcınızın Reklam Engelleme özelliğini pasif hale getirmelisiniz.