WhatsApp Artık Bazı Telefonlarda Çalışmayacak!

0
70

Facebook tarafından satın alınmasıyla birlikte sesli arama ve videolu görüşme gibi ekstra özelliklere kavuşan WhatsApp, yeni bir duyuru yaptı. Firma milyonlarca akıllı cihazda uygulamayı durdurma kararı aldı. Eğer sizin de akıllı telefon modeliniz aşağıda listelenen işletim sistemlerini kullanıyorsa, WhatsApp yerine farklı bir mesajlaşma uygulamasını kullanmaya başlamanız gerekecek.

Dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, halihazırda bir milyardan fazla aktif kullanıcıya hizmet sunuyor. Ancak artık eski telefon modellerinde uygulamanın çalışmaması kararı verildi. Bu da milyonlarca cihazın mesaj alışverişi yapamaması, videolu ve sesli görüşmelerden mahrum kalması anlamına geliyor.

Android ve iOS’un eski sürümlerinin yanı sıra BlackBerry ve Nokia uygulamaları da devre dışı bırakılan WhatsApp, bu cihazları kullanan kişilere 2019’nın sonuna kadar yeni bir akıllı telefon satın almalarını tavsiye etmişti. Sonlarına yaklaştığımız bu yıl boyunca eski cihazlarda çalışan WhatsApp, yeni yılla birlikte iPhone 3GS, Windows Phone 7 cihazları ve Android 2.1 ile Android 2.2 işletim sistemlerine sahip akıllı telefonlarda çalışmayı bırakacak.

İlk olarak WhatsApp’ın yedinci yıldönümünün kutlandığı Şubat ayında buna benzer bir durum yaşanmıştı. Kullanıcılara yapılan uyarıyla birlikte çoğu eski telefon sahibi, WhatsApp yerine Telegram veya WeChat gibi alternatiflere yönelmişti. 2019’nın sona ermesiyle birlikte artık eski telefonlarda WhatsApp’ın kullanılmayacak olması, diğer alternatiflere olan ilginin artması anlamına geliyor. Bazı kullanıcılar da yeniliğe daha fazla ayak diremekten vazgeçip güncel akıllı telefon modellerine yönelme kararı almış bulunuyor.