AndroidBilgisayarMobil

APK dosyası nedir ve nasıl yüklenir?

Bir Android cihazına sahipseniz, bir noktada bir APK dosyasını duymuşsunuzdur ve muhtemelen ne olduğunu merak etmiş olursunuz. Kaçak uygulamalar indirmeye başlamak veya Android deneyiminizi tek başına Play Store’u kullanmaktan daha fazla özelleştirmek istiyorsanız, bunu anlamak önemlidir. Kılavuzumuzda, APK dosyalarının ne olduğunu, nasıl indirileceğini ve nihayet nasıl yükleneceğini öğreneceksiniz.

APK dosyası nedir?

Android Paket Kiti (kısaca APK), mobil uygulamaların dağıtımı ve kurulumu için Android işletim sistemi tarafından kullanılan paket dosya formatıdır. Tıpkı Windows (PC) sistemlerinin yazılım yüklemek için bir .exe dosyası kullanması gibi, APK da Android için aynı şeyi yapar.

Çevrimiçi bir APK indirdiğinizde, aslında bir uygulama alıyorsunuz. Çoğu kullanıcı, APK kelimesini görmeden Google Play Store’dan uygulama alır. Fakat aksi takdirde yapmak isteyeceğiniz durumlar vardır.

Neden bir APK dosyası yüklemek istiyorum?

Yeni Android’in oluşturduğu APK dosyaları genellikle zamanın dışına sızarak, aksi takdirde size sunulmayacak olan yeni ve heyecan verici tüm özelliklere erken erişim sağlar. Ayrıca, bazı uygulamalar kendi bölgeniz dışındaki bölgelerle sınırlıdır.

Uygulama güncellemeleri, otomatik olarak hava üzerinden gelmek için sinir bozucu bir süre alabilir. Favori uygulamalarınız için en yeni APK’yı almak sıraya geçmenize izin verecektir. Veya bir güncellemeden sonra belirli bir uygulamayı beğenmeyebilir ve bunun yerine eski bir sürümünü yüklemek isteyebilirsiniz.

Android cihazınız Google Play Store’a erişemiyorsa, APK dosyaları, cihazınıza uygulama yüklemek için tek seçeneğiniz olabilir.

Yine de dikkatli olun, çalıntı uygulamaları indirmek istemezsiniz. Bazı APK hizmetleri, korsan uygulamaları indirmenize izin verir. Bu yasadışı ve kaçınılmalıdır. Daha da kötüsü, kabataslak APK dosyaları, Android için Fortnite’ın eski versiyonlarını aldıkları düşüncesiyle, kötüniyetlerini keşfeden birçok kötü amaçlı yazılım içerebilir . İndirmeden önce biraz araştırma yapın, böylece yasaya aykırı bir şey yapmayın veya cihazınızı kirletmeyin.

Bilgisayarınızdan APK Dosyaları nasıl kurulur

Web genelinde birçok APK dosyası kaynağı var, ancak güvendiğiniz bir site seçtiğinizden emin olun. Bazı APK dosyaları, telefonunuzun güvenliğini tehlikeye atabilecek kötü amaçlı yazılım (kötü amaçlı yazılım) içerebilir. Herhangi bir uygulamayı Play Store’dan indirmeden veya yüklemeden önce dikkatli olmak en iyisidir .

Genel olarak, APK Mirror’da bulunan APK dosyalarının   , başka bir yerden indirilmeleri daha güvenli olmalı, ancak bir APK indirmeden veya yüklemeden önce bazı yorumları ve kullanıcı yorumlarını okuyun.

 

 1. Öncelikle, istediğiniz bir APK dosyasını bulmalısınız. Bir APK dosyası için çevrimiçi arama yapın ve bilgisayarınızda (masaüstünüzde olduğu gibi) bulunması kolay bir konuma indirin.
 2. Telefonunuza kurmadan önce, cihazınıza üçüncü taraf uygulamaların izin verildiğinden emin olmanız gerekir.
 3.  Telefonunuzun Google Play Store dışındaki kaynaklardan uygulama yüklemesine izin vermek için  Menü> Ayarlar> Güvenlik> bölümüne gidin ve Bilinmeyen Kaynaklar’ıişaretleyin.
 4. Android 8.0 Oreo bazı şeyleri biraz farklı yapar. Bilinmeyen kaynaklardan yükleme yapılmasına izin vermek için genel bir ayar kontrol etmek yerine, tarayıcınızın veya dosya yöneticinizin, ilk denediğinizde APK’ları yüklemesine izin vermeniz istenir.
 5. İsterseniz  , Android cihazınızdaki dosyaları kolayca bulabilmeniz için bir dosya yöneticisi uygulamasını da indirebilirsiniz . Favori dosya yöneticilerimizi, Android için en iyi dosya gezginleri listemizde öneririz .
 6. APK dosyasını bilgisayarınıza indirdikten sonra Android cihazınızı ona bağlayın.
 7. Bu noktada, telefonunuzu şarj etmek veya ‘medya cihazı’ olarak bağlamak isteyip istemediğiniz sorulabilir. Medya cihazını seçin .
 8. Ardından, telefonunuzun klasörünü bilgisayarınızda bulun. Windows’ta (Bilgisayarım) ‘Bilgisayarım’ veya ‘Bilgisayar’ içinde olacaktır.
 9. APK’nızı Android akıllı telefonunuzda seçtiğiniz bir klasöre kopyalayın.
 10. Artık dosya konumunuzu  cihazınızın Dosyalarım klasöründe arayabileceksiniz .
 11. APK dosyasını bulun, dokundurun ve  Yükle’ye basın.

Ve şimdi bitti, tebrikler, uygulaman var. Sadece akıllı telefonunuzdan açın ve düzgün çalıştığından emin olun. Değilse, işlemi farklı bir APK dosyasıyla tekrarlayın. Farklı bir APK sitesini denemek zorunda kalabilirsiniz.

Android cihazınızdan bir APK nasıl kurulur?

Ayrıca Android cihazınızdaki veya tabletinizdeki tarayıcıdan APK dosyalarını yükleyebilirsiniz.

 • Sadece tarayıcınızı açın, indirmek istediğiniz APK dosyasını bulun ve ona dokunun – daha sonra cihazınızın üst çubuğunda indirmeyi görebilmeniz gerekir.
 • İndirildikten sonra, Yüklemeler’i açın , APK dosyasına dokunun ve istendiğinde Evet’edokunun  .
 • Uygulama, cihazınıza yüklenmeye başlayacak. Basit.

APK dosyalarını indiriyor musunuz? Hangisini tavsiye edersiniz? Yorumlarda bize bildirin!

 

 

 

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı..

Sayfayı Görüntülemek için Tarayıcınızın Reklam Engelleme özelliğini pasif hale getirmelisiniz.