Antivirüs yeterince iyi değilse: ransomware nasıl durdurulur ?

0
34

Bilgisayarınızda bir antivirüs varsa, web’in size atabileceği herhangi bir şeye karşı çıktığınızı varsayabilirsiniz. Ancak fidye yazılımlarına karşı koruma, her zaman antivirüs yazılımında yerleşik değildir ve eğer olsa bile, koruma yetersiz olabilir. Antivirüsünüze ek olarak anti-ransomware yazılımınızın olması için neden buradasınız.

Fidye yazılımı, şantaj yazılımı veya fidye virüsü olarak bahsedilen yazılımlar ransomware olarak adlandırılan fidye yazılımlarına verilen genel bir addır.

 

PC güvenliği, çoğumuzun düşünmek istediği son şeydir, ancak Windows için otomatik güncellemeleri etkinleştiremez, bir antivirüs kuramaz ve sonsuza dek unutmazsınız. Eğer yaparsan, fiyatı tam anlamıyla ödeyebilirsin. Fidye yazılımı, ödeme yapana kadar dosyalarınızı veya tüm sabit disk rehincinizi tutan bir tür kötü amaçlı yazılımdır. Bilgisayarınız Truva atları aracılığıyla virüs bulaştırabilir, gizlice kötü amaçlı yazılım içerdiği düşünülen masum dosyalar gibi görünür. Fidye yazılımları, WannaCry örneğinde olduğu gibi, 2019 yılında dünya çapında yüz binlerce PC’yi etkileyen yıkıcı bir saldırı durumunda da herhangi bir kullanıcı eylemi olmadan da yayılabilir. Bir veri koruma şirketi olan Acronis’e ait istatistiklere göre, fidye yazılımı başka bir yere başka bir bilgisayara çarpıyor Her 10 saniyede bir dünya ve ortalama fidye 2019 yılında 1.100 $ oldu. Sıradaki olmadığına emin olun!

Antivirüsünüzün bunlara karşı koruma iddialarına ayak uydurmak zor. Ransomware’i koruduğunu söylese bile, korumanın ne ölçüde örtüştüğünü anlamak için nasıl çalıştığını öğrenmelisiniz.

Ransomware kapsama düzeyiniz hakkında soru sormanız gerekenler:
Bilinen tehditlere karşı koruma sağlıyor mu, yoksa sıfır-gün saldırılarını (daha önce hiç görülmemiş tehditleri) de tanıyabilir mi?
Gerçek zamanlı sistem davranışı izleme sağlıyor mu?
Seçilen klasörlerin veya dosyaların şifrelenmesine, değiştirilmesine veya silinmesine karşı koruma sağlar mı?
Sadece belirli fidye ailelerine karşı aşılama sağlıyor mu?
Saldırı durumunda, dosyalarınızı yerel bir önbellekten geri yükleyebilir mi?
Tüm diskiniz şifreli ise, dosyalarınızı buluttan geri yükleyebilir mi?
Kafanı saracak çok şey var. Daha da kötüsü, hepsini yapan tek ve mükemmel bir çözüm olmaması. Bu yüzden yukarıdaki noktaları ele alan fidye yazılımlarına karşı koruma için en iyi araçların bir listesini oluşturduk .

Tavsiyemiz nedir?

Ransomware’in yeni suşları endişe verici bir hızla çoğaldıkça, antivirüsünüzün ötesine geçen fidye yazılımlarına karşı özel bir koruma sağlamak giderek daha kritik bir hal alıyor. Ransomware saldırılarına karşı ücretsiz koruma sağlayan Acronis adında bir şirketle yaptığımız bir işbirliği var. Ve evet, biz onların yazılımlarını indirmeye başlamanızdan dolaylı olarak faydalanıyoruz, aslında bunu denedik ve gerçekten çok beğendik.

Acronis Ransomware Protection, antivirüsünüzün yanında ekstra bir koruma katmanı olarak çalışmak üzere tasarlanmıştır. PC’nizi gerçek zamanlı olarak izleyerek, şüpheli işlemleri işaretleyerek, sıfır gün saldırılarını durdurarak ve dosyalarınızı yedekleyerek (yerel olarak ve bulutta) çalışır. Ücretsiz, kurulumu kolay ve kullanımı basit. Ayrıca verilerinizi korumak için 5 GB bulut depolama alanı içerir.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here