AndroidHaberlerMobil

Android Cihazların Büyük Bir Kısmı Virüslere Davetiye Çıkartıyor.

Google yayınladığı raporuna göre 1 milyar akıllı cihazlar büyük tehlikede! Acaba bu cihazlar hangileri?

Google’ın yayınını yaptığı son rapor Android’teki büyük bir tehlikeyi gözler önüne serdi. Rapora göre Android cihazların çok büyük bir bölümü, kullandıkları yazılım sebebiyle virüslere davetiye çıkartıyor.

Google’ın Android’inin Apple’ın iOS’ine karşı hep bir tık daha güvensizlere bilgi vereceğizz olduğu iddia edilir. Fakat gerçekte bu konu bir hayli tartışmalı. Zira, Google da son dönemde yapmış olduğu deyim yerindeyse ‘temizlik operasyonu’ ile Android’i tehdit eden yazılımları Google Play‘ten kaldırdı. Öte yanda bu kez asıl tehlike başka bir noktada başladı.

 

GÜNCELLEME YAPAMAYAN ANDROİD CİHAZLAR VİRÜSLERE KAPI AÇTI

Google’ın son yayınını yaptığı rapora göre Android cihazların % 42’sizlere bilgi vereceğiz hala Mashmallow ve daha önceki sürümleri kullanıyor. Yani, sayısı 1 milyara tekabul eden Android cihaz, güncel güvenlik yamalarına sahip değil. Bu da BlueFrag, Stagefright ve Joker adlı güvenlik açıkları sayesizlere bilgi vereceğiznde hacker’ların Android Mashmallow ve daha önceki sürümlerle çalışmakta olan Android cihazlara kolaylıkla ulaşmasına neden oluyor.

 

ESKİ SÜRÜMLER GÜNCELLEMEDEN MAHRUM

Siber güvenlik kuruluşu Bitdefender’ın Türkiye Genel Müdürü Barbaros Akkoyunlu, konuyla ilgili Android kullanıcılarını uyarıyor. Android 10, Android 9.0 Pie ve Android sekiz.0 Oreo gibi Android yazılımı kullanan cihazların güvenlik güncellemelerinden yararlanabildiğini dile getiren Akkoyunlu, daha eski sürüme sahip akıllı telefonların ise bu güncellemelerden mahrum kaldığını ifade ederek daha eski sürüm kullanan kullanıcılara 5 öneride bulunuyor.

 

Bunlar:

NELERE DİKKAT EDİLMELİ?
Google Play dışındaki 3. Taraf uygulamaları indirirken dikkatli olun.

Andorid cihazlardaki en büyük rizikolar resmi uygulama mağazası olan Google Play dışındaki kaynaklardan indirilen uygulamalardır.

Güncellemeleri kontrol edin.

Eğer mevcut bir güvenlik güncellemesizlere bilgi vereceğiz var ise telefonunuzda gerekli yer açarak güncellemeyi yükleyin.

Telefonunuzu güncel tüm tehditlerden koruyabilecek mobil antivirüs yazılımı kullanın.
Tıkladığınız bağlantılara dikkat edin. SMS ve MMS mesajlarıyla gelen linklere çok dikkat edin.
Sürekli yedekleme yapın. Her ihtimale karşı tüm verilerinizi düzenli yedekleyerek bir iyi değil senaryoda önemli verilerinizi kaybetme riskini ortadan kaldırın.

0

Telefon almamız için yapılmış bir rapor mu ?

User Rating: Be the first one !

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı..

Sayfayı Görüntülemek için Tarayıcınızın Reklam Engelleme özelliğini pasif hale getirmelisiniz.