Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en tehlikeli volkanları sıraladılar.

0
60

Araştırmacılar, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en tehlikeli volkanların kesin listesine bir güncelleme yaptı. Bu , Amerika Birleşik Devletleri Jeoloji Anketi (USGS) tarafından 2005 yılında yayınlanmış olan volkan sıralamasının ilk güncellemesi .

USGS’deki bir jeolog ve raporun yazarlarından biri olan Angie Diefenbach, “ABD’de birçok yanardağ var ve çoğu insanın bildiğinden daha sık ortaya çıkıyorlar” diyor. “Birçok volkanız var ve sınırsız kaynak yok. Çalışacağımız yere öncelik vermemize yardımcı oluyor. ”ABD’de 161 aktif yanardağ bulunuyor ve 1980’den beri 120 volkanik patlama yaşanıyor.

Diefenbach gibi jeologlar için en yüksek öncelikler, çok yüksek tehditler olarak sıralanan 18 yanardağ. Orijinal 2005 raporundan bu yana yığınların en üstündeki pozisyonlarından ödün vermeyenler. Listenin başında, Hawaii’de 1983’ten beri sürekli patlayan Kilauea ve 1980’de dramatik biçimde patlayan St. Helens Dağı gibi ünlü volkanlar var. Top 18’de Alaska’da beş kişi de dahil olmak üzere daha az bilinen zirveler de bulunuyor.

İlk 18’in ötesindeki listede yer alan 143 yanardağ, ortada gezinen aktif volkanların çoğunun bulunduğu yüksek bir tehditten dolayı çok düşük tehditlere maruz kalıyor. Sıralamalar arasında gezinirken akılda tutulması gereken önemli bir nokta da, bu yanardağlardan herhangi birinin yakında patlayacağı anlamına gelmez.

Diefenbach, “Bu tehdit sıralaması bir sonraki yanardağın patlayacağının göstergesi değil,” diyor. “Sıralama, herhangi bir yanardağın gelecekteki patlamalarından kaynaklanabilecek olası etkilerin şiddetinin bir göstergesidir.”

“ABD’DE BİRÇOK YANARDAĞ VAR VE ÇOĞU İNSANIN BİLDİĞİNDEN DAHA SIK PATLAK VERİYORLAR.”

Bir yanardağı tehdit eden şey oldukça basit bir formüldür, diye açıklıyor Diefenbach. Volkanologlar volkanın nasıl patlayabileceğini keşfederek volkanik tehditler üstlenirler – muhtemelen St. Helens Dağı gibi patlayabilir veya Kilauea gibi bir lav akışını serbest bırakabilirler. Daha sonra insanlar, mülk veya kritik altyapının potansiyel tehlike bölgesinde olup olmadığını anlarlar. Eğer öyleyse, daha yüksek bir tehdit olarak sıralanırlar. Bu yüzden, Seattle’a sadece 59 mil uzaklıktaki Mount Rainier, çok yüksek bir tehdit olarak görülüyor .

Alaska’nın daha az nüfuslu erişimlerinde, farklı bir hesaplama devreye giriyor. Alaskan volkanları tarafından doğrudan tehdit edilen pek çok insan yokken, Alaska hava sahasından geçen birçok uçak var. Volkanik kül, jet motorlarına ciddi şekilde zarar verebilir, bu nedenle hava trafik kontrolörleri, İzlanda’daki bir yanardağ patladığında 2010’da olduğu gibi volkanik bir patlama sırasında uçakları sık sık topraklayacak veya yönlendirecektir . Havacılık riski, yüksek seviyelerdeki volkanik aktivite ile birleştiğinde, beş Alaskan yanardağı ilk 18’de bir yer kazanmıştır.

Diefenbach, yüksek uçan seyahat modelimiz sayesinde, “tehlikeler söz konusu olduğunda uzak yanardağ diye bir şey yoktur” diyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here