Donanım

AMD Vega Mimarisi İle İlgili İlk Bilgiler

Ekran kartları konusunda büyük yenilikler peşinde olan AMD her sene için özel olarak hazırlanmış olan görüntü kartları sunmaya devam ediyor. İlk olarak 2014-2015 yılları arasında 28nm GPUs mimarisi sunan AMD daha sonra 2019- 2019 yılları arasında Polaris mimarisini bizlerle tanıştırmıştı. Ekran kartı yenilemeyi düşünenler için Polaris mimarisi oldukça kaliteli ve işlevsel yönü ağır basan bir teknoloji olurken AMD büyük bir atılım daha yaptı. Vega mimarisi 2019 yılında grafik kartlarında yeni nesil bir işlemci kullanmaya başlayacak olan AMD yeniliklerle dolu bir kullanım sunuyor. AMD Vega mimarisi ile ilgili ilk bilgiler ise yavaş yavaş paylaşılmaya başladı.

Vega Mimarisi Adını Duyuracak!

Her yönden yenilenmenin adı olan AMD Vega pek çok farklılığı ile kullanıcılarını şaşırtacağa benziyor. Vega mimarisinde kullanılacak olan HBM 2 bellekler eski dönemde kullanılan GDDR5/GDDR5X teknolojilerini rafa kaldıracak cinsten. Ayrıca IP v9.0 grafik geliştirmelerine dâhil olmasından dolayı Polaris mimarisinden 2 kat daha fazla performans sunacağının da sinyallerini veriyor. Polaris mimarisi aslında bir geçiş ürünü olarak karşımızda duruyor. Vega’ya geçiş sürecinde kullanılmasından dolayı da çoğu kullanıcı ekran kartını değiştirmek yerine Vega mimarisini bekleyecek gibi görünüyor. Vega mimarisinin 32 GB HBM 2 belleğe sahip olduğu gibi 4090 GCN 4.0 çekirdeği ve 4096 bit bellek yoluna sahip bir tepe model ekran kartı ile karşımıza çıkacağı söyleniyor.

Vega Mimarisi Yenilik Vaad Ediyor!

Polaris mimarisinde olduğu gibi 10 ve 11 kategorilerinden oluşacak olan Vega mimarisinde Greeland kodlu en güçlü ekran kartının kullanılacağı da ilk bilgiler arasında yer alıyor. AMD Vega mimarisinde ilk bilgiler arasında görebileceğimiz bir diğer açıklama ise Vega mimarisinin Nvidia tarafından sunulacak olan GeForce X80 Titan ekran kartı ile de yarışacak seviyede olması. Polaris mimarisini piyasaya sunması beklenen AMD tarafından yapılan Vega açıklamaları ekran kartı ve grafik kartı değiştireceklerin biraz daha beklemesi gerektiğinin sinyallerini verdi. Ancak AMD Vega mimarisinin sunacağı yenilikler nedeniyle fiyatının da yüksek olacağı söylenenler arasında yerini aldı.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı..

Sayfayı Görüntülemek için Tarayıcınızın Reklam Engelleme özelliğini pasif hale getirmelisiniz.