Donanım

AMD, TrueAudio Teknolojisini Tanıttı

Sanal gerçeklik gözlükleri için ürettiği LiquidVR SDK isimli yazılımın bir sonraki aşaması olarak TrueAudio teknolojisini geliştiren AMD, söz konusu teknolojiyi dileyen herkesin kullanabileceği şekilde Github’daki yazılım dizinine ekledi. Hatırlanacağı üzere daha önce de Nvidia, NRWorks Audio isimli bir teknolojiyi geliştirmişti. Sanal gerçeklik gözlüğü kullanırken seslerin daha gerçekçi yansıtılmasını sağlamak adına üzerinde emek sarf edilen bu teknolojiler, gerçek zamanlı ve fizik kurallarına uygun bir şekilde ses akışını simüle ediyor.

AMD, TrueAudio teknolojisini GPU Compute yazılımı sayesinde VR gözlüğü takan kişilerin daha gerçekçi bir ses deneyimi yaşamalarını vaat ediyor.

59f48bc8-631e-459b-be7f-51f95df90c97

Daha çok FPS oyunlarında kullanılan ve AMD gibi şirketler tarafından geliştirilen ses yansıtma teknolojileri, oyuncunun bulunduğu konuma göre sesin farklı cephelerden farklı miktarlarda kulaklığa verilmesiyle sağlanıyordu. Yılların ilerlemesiyle birlikte bu teknolojide ciddi gelişmelere imza atan AMD, şimdilerde TrueAudio ile 3D ses teknolojisini geliştirdiğini duyurmuş oldu.

Seslerin tıpkı gerçek dünyadaki gibi duyulmasına bir adım daha yaklaştığını duyuran şirket, her ne kadar mükemmel olmasa da kusursuza yakın bir şekilde olumlu geri dönüşler toplamayı başardı.

Burada şöyle bir dipnot düşmekte de fayda var: Sanal gerçeklik teknolojisinin kullanım alanı yalnızca FPS oyunlarla kısıtlı değil. Hastalıkların teşhisi ve tedavisinin uygulanması noktasında da sanal gerçeklik teknolojisinin kullanılabilmesi mümkün. Bunun gibi daha birçok iş kolunda da VR teknolojisinin kullanılacak olması, AMD’nin geliştirdiği TrueAudio teknolojisinin ne kadar önemli olduğunun da bir göstergesi.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı..

Sayfayı Görüntülemek için Tarayıcınızın Reklam Engelleme özelliğini pasif hale getirmelisiniz.