Donanım

AMD Radeon RX 490 için nefesler tutuldu

Rakip ekran kartı üreticileriyle amansız bir mücadeleye girişen AMD, zaman zaman bu yarışta geri kalsa da yeni teknolojilerle donatılmış güçlü modelleriyle hamle yapmayı sürdürüyor. Görünen o ki dev teknoloji şirketi şimdilerde yeni bir ekran kartı daha geliştirme çabaları içerisinde.

AMD ürünlerinin satışını gerçekleştiren bir bayinin web sitesinde hata eseri yayınlanan ve kısa sürede yayından kaldırılan bir ürün sayfasında AMD Radeon RX 490 ekran kartı modelinin 2019’nın ikinci yarısında satışa sunulacağı bilgisi yer aldı. Şuanda zaten yılın son ayı içinde bulunduğumuzu hesaba kattığımızda, modelin Aralık ayında satışa sunulmasını bekleyebiliriz.

AMD Radeon RX 490 modelinin Radeon RX 400 serisinin en hızlı ekran kartı olacağı tahmin ediliyor. En son çıkan güncel oyunları dahi 4K çözünürlükte FPS düşürmeden oynatmayı başaran model, sanal gerçeklik oyunlarını da destekleyecek. Özellikle son dönemde hayli revaçta olan VR oyunlarını oynamak isteyenlerin de bu sayede memnun edilmesi hedefleniyor.

Ancak bu ekran kartı modelinin Vega mı, yoksa Polaris mimarisi üzerine mi inşa edileceği henüz netleşmiş değil.  Neyse ki ürün listeleme sayfasında RX 490’ın Crossfire desteğine sahip olduğu bilgisi yer alıyordu. Bu da birden fazla ekran kartı arasında bağlantı kurup daha yüksek performans alabileceğiniz anlamına geliyor.

AMD’den konuya ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı, ancak 13 Aralık’ta yeni ZEN işlemcilerinin tanıtılacağı biliniyor. Şirket belki bu lansmanda yeni Radeon RX 490’i de tanıtabilir.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı..

Sayfayı Görüntülemek için Tarayıcınızın Reklam Engelleme özelliğini pasif hale getirmelisiniz.