Akıllı Telefon Piyasasının Para Babası Apple

0
107

Samsung ve Apple’ın da içinde bulunduğu akıllı telefon pazarlarının kazancı yapılan istatistiksel verilerle yorumlanıyor. 2019’nın üçüncü çeyreği diye ifade edilen Temmuz ve Eylül ayları arasındaki akıllı telefon piyasasının pazar kazançları ve bu kazançların firmalara dağılımı hakkındaki araştırma sonuçları açıklandı. Pastadan en büyük paya sahip olan şirket Apple oldu.

Akıllı telefon pazarı oldukça geniş bir rekabet ortamı oluşturan ve pek çok büyük markanın burada kıyasıya yarıştığı önemli bir alandır. 2019 yılının üçüncü çeyreğinde 9.4 milyar kazancın sağlandığı bu pazar daha çok değerlenerek genişliyor. Bir istatistik şirketi, akıllı telefon pazarları ile ilgili yaptığı araştırma sonuçlarını, marka isimlerin akıllı telefon pazarındaki payını rapor halinde yayınladı. Rapor kapsamında Apple 2019’nın Temmuz-Eylül ayları arasındaki akıllı cihazlarla ilgili ürünlerden 8.5 milyar dolar kar elde etmiştir. Üçüncü çeyreğe baktığımız zaman toplamda 9.4 milyar dolar kar elde edildiğine göre akıllı telefon pazarındaki toplam karın yüzde 91’ine Apple ulaşmış durumdadır.

Apple’dan sonra ikinci sırayı Huawei almıştır. Huawei, Vivo ve Oppo, Çin merkezli firmalardır. Bu isimler üçüncü çeyrekte 200 milyon dolar kar elde ederek raporda yer etmişlerdir. Geriye kalan telefon üreticilerinin tamamı 200 milyon dolarlık kar ile toplam karın yüzde 2.2 sine sahip olmuşlardır. Apple, her ne kadar yüksek nüfusa sahip, önemli akıllı telefon pazarlarından olan Çin’de sıkıntılı süreçler geçirmişse de yapılan araştırmalar sonucu Apple’ın ciddi bir kazanç sağladığı ve başarılı bir firma olduğu gün yüzüne çıkıyor.