Airbnb’nin Değeri 30 Milyar Dolara Yükseldi

0
1.499

Yurtdışı veya yurtiçi seyahatlerinizde otellerde konaklayarak fahiş fiyatlar ödemek istemiyorsanız, oda veya günlük ev kiralamak gibi farklı seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Bunun için kullanabileceğiniz Airbnb.com adresi, dünyanın en büyük ev ve oda kiralama ağı olma özelliğini taşıyor. Sevdiğiniz insanlarla beraber konaklayabileceğiniz 2 milyondan fazla odayı bünyesinde listeleyen bu mecra, şirket değerini 30 milyar dolara kadar yükseltmeyi de başardı. Hiçbir otele veya binaya sahip olmadan, yalnızca aracılık hizmetleri sunan Airbnb’nin hisselerinin yükselmesi yatırımcıların da yüzünü güldürdü.

Şirket değerinin 30 milyar dolara yükselmesi, Airbnb’yi Uber’den sonraki en kıymetli teknoloji girişimi haline getirdi. Hatırlanacağı üzere Uber, yaklaşık 68 milyar dolar değerindeydi.

Bloomberg’in haberinde yer alan bilgiye göre Airbnb, şirket bütçesini 850 milyon dolar daha artırarak toplamda 3.2 milyar dolarlık bir sermayeye sahip oldu.

Ayrıca Airbnb, yeni iş alanlarını da keşfetmeye devam ediyor. Japonya’da turistlerin oda kiralamalarına yardımcı olan, rehberlik hizmetlerinin de sunulduğu bir danışmanlık merkezini hayata geçiren şirket; sürekli olarak gelişmeye ve kullanım ağını yaygınlaştırmaya yönelik bir politika izliyor. Şirket değerinin 30 milyar dolara yükselmesi de bunun bir göstergesi.

Her ne kadar toz pembe bir tablo çiziliyor olsa da, Airbnb’nin davalarla boğuştuğu da bir gerçek. Çeşitli ülkelerin yasalarına aykırı bulduğu şirket, açılan davalar sonucu yüksek bedelli tazminatlar ödemeye mahkum edilebilir. Böyle bir durum henüz meydana gelmemiş olsa da süregelen davalar söz konusu.