AI’nın kamu imajı sorunu var mı?

0
22

Rapor, strateji, danışmanlık, dijital, teknoloji ve operasyon hizmetleri sunan İrlandalı bir küresel yönetim danışmanlık firması olan Accenture’un nezaketiyle karşılanmaktadır. AI, alışveriş, eğlence akışı ve navigasyon gibi şeyler için günlük hayatımızın gittikçe artan bir parçası haline geldikçe, Accenture, Birleşik Krallık sakinlerinin Noel dönemi boyunca teknolojiyle karşılaşacakları olağanüstü büyük bir oranı öngörüyor.

Belki de rapordan daha çarpıcı bir istatistik, incelenenlerin% 60’ının, incelenen durumlarda AI ile etkileşime gireceklerini fark etmediklerini söylemiştir. Katılımcıların sadece% 20’si, Noel kutlamalarını gerçekleştiren AI ile mutlu olacağını ve% 46’sının gizlilik ve güvenlik konusunda endişeleri olduğunu söyledi. Yaklaşık dörtte biri, AI’nın sorumlu veya etik olmadığı yönündeki endişelerini dile getirdi.

Raporda, İngiltere’nin Accenture Technology’deki Yapay Zeka Lideri Emma Kendrew şunları söyledi: “AI, çoğu zaman teknolojinin kaputunun altında ne olduğunu bilmeden, çoğu insan için günlük yaşamın bir parçası haline geldi. Ancak, bazı kişilerin üzerinde AI etiketi bulunan teknolojiyi kullanmasını engelleyen güven sorunları var. ”

“AI bazı sıradan işlerini elimizden alıyor ve sadece Noel’de değil, tüm yıl boyunca daha önemli şeylere odaklanmak için bizi kurtarıyor. Güven uçurumunun köprülenmesinin bir parçası, insanlara AI’nın getirebileceği birçok faydayı göstermektir – ve pek çok Noel kutlamaında önemli bir rol oynamak, algıları değiştirmek için çok şey yapabilir. ”

Bir dakika bekle, şimdi “AI” olarak neyi sınıflandırıyoruz….?

Bana göre AI’nın oldukça ciddi bir kamu imajı sorunu var. Ya distopya edebiyatı ve sinemasında sarhoş olmuş ya da büyük teknoloji şirketlerinin bu yıl kamu verilerinin ele alınışı hakkında ne kadar rutin bir şekilde çalıştıklarıyla ilgili meşru endişe, AI birçok insan için kirli bir kelime haline gelmiştir.

Sadece bu rapordaki sayılara bakın. Çeyrekte etik olmadığını düşünüyor, neredeyse yarısı gizlilik ve güvenlik konusunda endişeleniyor, ancak çoğumuz bunu günlük hayatımızın bir parçası olarak kabul ettik. Eğer AI’ya karşı çok fazla olumsuzluk varsa, geri dönüş nerede?

Bu bizi AI ile başka bir marka sorununa götürüyor. Netflix’in izleyicilere içeriği AI olarak önermek için kullandığı algoritmaları gerçekten ekliyor muyuz? Çevrimiçi alışveriş yaptığımızda önerilen ürünler ve hedeflenmiş reklamlar nedir? Bana öyle geliyor ki, yapay zekâ olarak sınıflandırdığımız şey ile insanların şeytani AI’yı resmettiklerinde hayal ettikleri şey arasında bir kopukluk var.

Ancak bu, zamanla kendini çözen bir sorundur. Nüfusun% 84’ü zaten kullanıyorsa, bunu bile bilmiyor olsalar bile, daha kolay bir satış haline gelirler. Değişen insanları ikna etmek, eğer çoktan yaşanmışsa ve bir göz kapağını batırmamışsa pozitiftir, değil mi?

AI’nın genel bir imaj sorunu olduğunu düşünüyor musunuz? Etrafında çevirmek için ne yapılabilir? Dönülmesine bile gerek var mı? Bilmemize izin ver.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here