ABD tarifeleri teknoloji ürünleri de dahil olmak üzere kalan Çin mallarına vurabilirdi

0
30

Bloomberg’e göre, Başkan Donald Trump’un Çinli lider Xi Jinping ile yaptığı görüşmelerde ,anonim kaynaklara dayanarak , ABD’nin hala haksız kalan tüm Çin ithalatlarına yönelik tarifeler hazırlıyor . Bu yeni tarifeler Aralık ayı kadar erken gelebilir ve zaten etkilenmeyen tüm ürünleri kapsayabilir. Yaklaşık 257 milyar dolarlık malları karşılayacaklardı.

Bu tarife en kötüsü çekmeyi başarabilmiş birçok donanım üreten teknoloji şirketleri için sorun yaratıyor. Örneğin Apple, AirPod’larını, HomePod’unu ve Apple Watch’un Eylül ayı tarifelerinden kaçmasına neden oldu.

Yeni tarife için Aralık ayı başı tarihi, aynı zamanda etkili tarihin, Şubat ayında da, Yeni Yıl tatili ile aynı zamana denk gelebileceği anlamına geliyor. Bu aynı zamanda, Çin’de satış ve promosyonlar için de bir zaman. Yine de, anonim kaynaklar Bloomberg’e yeni tarifelerin kesinleşmediğini söyledi.

Yaz aylarında, ABD ve Çin, birbirlerinin mallarının 50 milyar dolara tarife uyguladılar. Daha sonra Eylül ayında , yüzde 10’luk bir gümrük vergisi, 200 milyar dolarlık Çin mallarına uygulandı. Xi ve Trump bir anlaşmaya varmadıkça, oran 2019 yılı sonuna kadar yüzde 25’e çıkacak.

Xi ve Trump, 30 Kasım ile 1 Aralık arasında bir zirvede toplanacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here