Haberler

4 Yaşındaki Çocuk Siri ile Annesini Kurtardı

Teknolojinin hayat kurtarması sıradışı bir olay değil. Ancak Apple’ın akıllı asistan yazılımı Siri’nin böylesi bir kahramanlığa imza atmasına pek sık rastlamıyoruz. İngiltere’nin Kenley şehrinde meydana gelen bir olay, sesli asistan Siri’nin doğru ellerde kullanıldığında ne kadar faydalı sonuçlar verebileceğini gözler önüne serdi. 4 yaşındaki bir çocuk siri ile annesini kurtardı. Siri üzerinden sesli komut vererek acil sağlık hizmetlerine çağrı yaptı ve bayılan annesine müdahale edilmesini sağladı.

Annesini baygın halde görünce harekete geçti

Roman ismindeki 4 yaşındaki çocuk, birden bayılarak yere yığılan annesinin iPhone’undan 999 numaralı acil yardım hattını aramayı başardı. Telefonun kilitli olduğunu görünce baygın haldeki annesinin parmağını kullanarak ekran kilidini açan çocuk, İngiltere’nin acil yardım numarası olan 999’u aradı ve yardım ekiplerinin eve ulaşması için talepte bulundu.

13 dakikada müdahale edildi

iPhone’un kilidini açmasının ardından Siri’ye komut vererek ambulans çağıran çocuk, telefonda kendisine adres soran görevliye de net cevap verdi. Çağrının ardından 13 dakika geçmesiyle birlikte olay yerine gelen acil yardım ekipleri kadının hayata tutunmasını sağladı. Nefes almadığı ve gözlerini açmadığı için annesinin öldüğünü sanan Roman isimli çocuk ise annesinin tekrar sağlığına kavuşmasıyla birlikte büyük sevinç yaşadı.

Konuyla alakalı açıklama yapan acil servis yetkilileri, gereksiz çağrılarla 999, 911 ve 112 gibi hatların meşgul edilmemesi gerektiğini bir kez daha dile getirdi. Siri yardımıyla gerçekleşen bu olay, yurtdışındaki birçok sitede haberlere konu edildi.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı..

Sayfayı Görüntülemek için Tarayıcınızın Reklam Engelleme özelliğini pasif hale getirmelisiniz.