Dijital FotoğrafHaberler

2020’nin En İyi DSLR Fotoğraf Makineleri

En İyisi: Nikon D850 ve Dahası...

Olimpiyat Oyunlarındaki profesyonel fotoğrafçılar için, kaplanların fotoğraflarını çeken uzak ormanlarda kamp yapanlara kadar, DSLR kamera uzun zamandır tercih ettikleri silah olmuştur. Sağlam, dayanıklı yapı kalitesi, yıldırım hızında otomatik odaklama ve akla gelebilecek her fotoğraf türünde uzun bir güvenilir hizmet soyağacı ile DSLR’ler haklı olarak popüler olmaya devam ediyor.

Aynasız kameralar DSLR’lerin yaygınlığına giderek yavaş yavaş yığılırken, net, optik vizörün belirgin avantajının ötesinde aynalı bir kameraya yatırım yapmak için hala iyi bir neden var. Onlarca yıllık hizmet sayesinde, DSLR’ler için özel olarak yapılmış çok sayıda uygun fiyatlı, yüksek kaliteli aksesuar ve fotoğrafçı olarak yolculuğunuza yeni başlıyor musunuz, yoksa uzun zamandır profesyonel olsanız bile, potansiyel maliyet tasarrufu ve yaratıcı esneklik bu geniş ekipman yelpazesinin göz ardı edilmemesi anlamına gelir. DSLR’ler gerçek işgücü kameralarıdır.

En İyisi: Nikon D850 

Yaşına rağmen D850’nin hala yenilecek kamera olduğu gerçeği yok. Çılgın bir 45,7 Megapiksel Tam Kare sensörle, diğerlerinin ölçüldüğü DSLR. Ayrıca 9 fps’ye kadar sürekli çekim hızı sunar ve 64 ISO değerinde kullanışlı bir temel ISO sunarken yüksek ISO’larda gürültüyü azaltmada mükemmeldir. 153 noktalı otomatik odaklama sistemi hızlıdır ve son derece loş ışıklı ortamlarda bile odaklanabilir.

Timelapse video çekicileri 8k timelapse modunu takdir edecek ve videografçılar 4k video yeteneğinin kalitesini sevecekler. Ayrıca, isteğe bağlı ES-2 Film Sayısallaştırıcı Adaptörü ile uyumlu olarak çalışan negatif sayısallaştırıcı modu ile film fotoğrafçılarına hitap edecek. Nikon D850, hemen hemen her tür fotoğrafçı için mükemmel bir DSLR olmaya şaşırtıcı derecede yaklaşıyor.

Yüksek çözünürlüklü sensör

Son derece düşük baz ISO

8K zaman atlama modu

Vizör modunda mükemmel Otomatik Netleme

Canlı görüntü otomatik odaklama biraz yavaş 

 

En İyi Bütçe: Nikon D3500

Profesyonel kalitede görüntüler yakalayabilen bir kameraya yükseltmek isteyen yeni başlayanlar için, ancak profesyonel fiyat etiketi olmadan Nikon D3500 oldukça uygun fiyatlı bir seçimdir. 24 megapiksel DX boyut sensörü, birçok nokta ve çekimden daha az para için üst düzey DSLR kalitesinde görüntüler sunar. Daha pahalı kameraların bazı çan ve ıslıklarından yoksundur, ancak önemli olduğu yerde yeterlidir. 60 fps’ye kadar 5 fps sürekli çekim, 100-25.600 ISO aralığı ve full HD video kaydı elde edersiniz (maalesef 4k olarak çekim yapamaz). Fotoğrafçılığa yeni başlamış olsanız da, ucuz ve aceleyle iyi bir kameraya ihtiyacınız varsa, Nikon D3500 işi halledecektir.

 

Mükemmel görüntü kalitesi

Kullanımı kolay ve yeni başlayanlar için harika

4k video eksikliği

Kablosuz bağlantı yok

 

En İyi Ürün Sensörü DSLR: Canon 90D

Giriş seviyesi Canon DSLR’nize yükseltme yapmak, ancak yine de APS-C boyutlu lenslerinizi kullanmak istiyorsanız, Canon 90D, kırpma sensörü gövdesine üst düzey özellikler getiriyor. Bu kamera, 32.5 Megapiksel sensörü ile bu fiyat aralığında bir Canon fotoğraf makinesi için son derece yeni bir teknolojiye sahip olan Digic 8 Görüntü İşlemcisi arasında çok değerli. Gelişmiş yüz ve göz algılama ve üstün otomatik odaklama özelliği ile 10 fps’ye kadar çekim yapabilir ve 4k video kaydedebilir. Canon 90D, nispeten mütevazı fiyat aralığının çok dışında yarasalar. Tek uyarı, tam çerçeve sensör ve profesyonel düzeyde dayanıklılıktan yoksun olmasıdır.

En son teknolojiyi içerir
Yüksek çözünürlüklü sensör
Video için harika
Profesyonel düzeyde dayanıklılık yok
Daha küçük APS-C boyut sensörü

 

En İyi Sağlam ve Aşınmaya Dayanıklı: Pentax K1 Mark II

Macera arayanlar için, dayanıklılık ve hava sızdırmazlığı kullandıkları donanımda çok önemlidir. Pentax K1 Mark II, fırlattığınız öğelere dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Kum, kar veya yağan yağmur olsun, bu DSLR bir dayak almak için üretilmiştir.

Dayanıklı yapı kalitesine ek olarak, K1 Mark II yüksek çözünürlüklü 36,5 Megapiksel sensöre sahiptir ve piksel kaydırma modunu kullanarak daha da yüksek çözünürlük elde edebilir. Ayrıca, bu DSLR, 5 eksenli görüntü sabitleme özelliğine sahip birkaç modelden biridir, bu da herhangi bir lens için sabitleme sunabileceği ve daha düşük deklanşör hızlarında avuçiçi çekebileceği anlamına gelir.

Gövde içi görüntü sabitleme, kameranın gerçekte kamera sarsıntısını düzeltmek için sensörü hareket ettirdiği anlamına gelir. Pentax, hem yüksek çözünürlüklü piksel kaydırma teknolojisini hem de diğer birkaç modu uygulamak için bu hareketli sensörü akıllıca kullandı. Bu modlardan biri, kameranın kendisini hareket ettirmeye gerek kalmadan kompozisyonunuzda mikro ayarlamalar yapmak için sensörü gerçekten hareket ettirebileceğiniz Kompozisyon Yardımıdır.

Yıldızları fotoğraflamak isteyenler için AstroTracer modu vazgeçilmez bir özellik olabilir. Bu mod, dijital bir pusula kullanırken, yıldızların hareketini ve konumunu otomatik olarak izlemek için dahili GPS’yi kullanır. Bu, kamerayı yıldızların hareketiyle senkronize etmek ve uzun pozlamaları yakalarken yıldız izlerini en aza indirmek için hareketli sensörle birlikte çalışır.

Yüksek çözünürlüklü tam kare sensör
Gövde içi görüntü sabitleme
Sağlam ve hava şartlarına dayanıklı
Akıllı ekstra özellikler
Yavaş otomatik netleme ve seri çekim hızı
Eksik video özellikleri
Sınırlı lens seçimi

 

En İyi Orta Menzil: Canon 6D mark II

Canon 6D Mark II, tam kare sensörlü Canon’un en uygun fiyatlı DSLR’sidir. Daha pahalı tam kare kameraların bazı çan ve ıslıklarından yoksun olabilir, ancak tam kare dünyasına çekici bir giriş seviyesi seçeneği sunar.

6D Mark II, 26.2 Megapiksel sensörü ve son nesil Digic 7 işlemcisinde biraz tarihli teknoloji uygulayarak cazip fiyat noktasına büyük ölçüde ulaşıyor. Ancak, bu kameranın maliyeti göz önüne alındığında, bu tür yaşlanma donanımları şımarık sütten daha yaşlı peynir gibi düşünülmelidir ve kamera, 60 fps ve 6,5 fps’de 1080p fotoğraf çekme.

Daha küçük sensöre aldırmazsanız, daha ucuz Canon 90D’nin daha modern bileşenler ve daha iyi özellikler sunduğunu düşünmeye değer. Buna rağmen, 6D Mark II daha heyecan verici bir deneyim ve tam kare bir sensörün sağladığı gelişmiş görüntü kalitesi sunuyor.

Uygun Fiyat
Tam kare sensör
4K video yok
Eski teknoloji

Video İçin En İyisi Nikon D780

Nikon’un en yeni DSLR’si, aynasız fotoğraf makinelerinden birkaç nottan daha fazlasını aldı ve bu özellikle video çekimcileri için harika bir şey. Nikon D780’in, Nikon’un mükemmel Z6 aynasız fotoğraf makinesinin DSLR versiyonu olduğu ve video özellikleriyle hızla ünlü olduğu söylenebilir.

D780’de muhteşem ağır çekim çekimler için 30 fps’ye kadar yüksek kaliteli 4k çekim ve 120 fps’ye kadar 1080p çekim üretmek için birleşen 26,3 Megapiksel sensör ve Expeed 6 işlemci bulacaksınız. Ayrıca, kamera 100 ila 51.200 ISO aralığında düşük ışıkta çekimde mükemmeldir. Göz izleme özelliğiyle yıldırım hızında otomatik netleme, fotoğraf veya video çekerken son derece yardımcı olur. Profesyonel fotoğrafçılar, kamera içi görüntü yedekleme için D780’in çift kart yuvasını takdir edecekler.

Mükemmel video çekim özelliği
Mükemmel Otofokus
Çift kart yuvası
Biraz pahalı

 

Profesyonel Fotoğrafçılar için En İyisi: Canon 5D Mark IV

Canon’un 5D kamera serisi, amiral gemisi DSLR’leri ve birçok profesyonel fotoğrafçının favori aracıdır. 2016’da piyasaya sürülen 5D Mark IV, dişte biraz uzun olabilir, ancak yaşına rağmen fotoğraftan geçimini sağlayan insanlar arasında daha az popüler değildir. Kanıtlanmış güvenilirlik için sağlam bir yapıya sahiptir ve özünde çarpıcı görüntü kalitesi üreten 30,4 Megapiksel bir sensör vardır. Özellikleri ve özellikleri tarihli gibi görünebilir, ancak profesyoneller 5D Mark IV’ün gösterişli ileri teknoloji üzerindeki kalitesine, tutarlılığına ve güvenilirliğine değer veriyor.

Ancak, çok fazla video çekmeyi planlıyorsanız, 5D mark IV’ten kaçınmak isteyebilirsiniz. Evet, harika görünümlü 4k video çekebilir, ancak maalesef, bunu yapmak için sensörün sadece bir kısmını kullanarak kırpılmış bir görüntü elde edilir. Ayrıca, 4k video kaydettiği MJPEG codec bileşeni son derece verimsizdir ve deli gibi depolama alanını yiyecektir. Fotoğrafçılar için 5D mark IV idealdir, ancak videografçılar için çok daha iyi seçenekler vardır.

Kanıtlanmış ve güvenilir
Mükemmel görüntü kalitesi
Mükemmel Otofokus
Biraz eski ve modası geçmiş
Kusurlu 4k video kaydı

En İyi Otofokus: Sony A99 II

ony, A99 II’yi piyasaya sürdüklerinden beri DSLR serisini büyük ölçüde ihmal etti, ancak yine de kolunu benzersiz bir numaraya sahip fantastik bir kamera. Katı, geleneksel aynalara sahip diğer DSLR’lerin aksine, A99 II yarı saydam bir ayna ile donatılmıştır. Bu, hem görüntü sensöründeki 79 AF noktasını hem de parlak 12 fps sürekli çekim hızlarında çekim yaparken bile inanılmaz derecede hızlı ve doğru otomatik netleme için 399 noktalı bir AF sensörünü kullanan çift otomatik odaklama sisteminin uygulanmasını sağlar.

Muhteşem otomatik odaklamaya ek olarak A99 II, birinci sınıf çözünürlük ve düşük ışık performansı sağlayan 42,4 Megapiksel sensör kullanıyor. Bu yeterli değilse, bu DSLR ayrıca 5 eksenli gövde içi görüntü sabitleme özelliğine sahiptir. Birçok yönden, A99 II, Sony’nin daha yeni aynasız fotoğraf makinelerinin yeteneklerini aşıyor.

Bununla birlikte, Sony’nin A serisi kameraları ve lensleri tamamen aynasız kameralara odaklanmaktan vazgeçmeye karar verebileceğini düşünmeye değer. Bu, gelecekteki sistem yükseltmeleri için planlamayı sistem kullanıcıları için zorlaştırır.

İnanılmaz çift otomatik odaklama sistemi
Yüksek çözünürlüklü sensör
Hızlı sürekli çekim hızı
Mükemmel video özelliği
Dahili görüntü sabitleme

Bir montaj sisteminin geleceği sorgulanabilir.

En İyi İleri Teknoloji: Canon 1D X Mark III

Canon 1D X Mark III, DSLR’lerin yeni ve tartışmasız kralıdır. Muhtemelen şimdiye kadar yapılmış en güçlü ve çok yönlü kameradır, ancak aynı zamanda ağırlık, hacim ve göz sulama fiyat etiketine de sahiptir.

1D X Mark III’ün gülünç bir çözünürlüğe sahip bir sensöre sahip olmasını bekleyebilirsiniz, ancak aslında 20.1 megapiksel çoğu modern DSLR’de bulunan sayının çok altındadır. 1D X Mark III, megapiksel sayısının her şey olmadığını kanıtlıyor. Son teknoloji ürünü otomatik odaklama sistemi, dahili görüntü sabitleme ve Canon’un en ileri Digic X görüntü işlemcisi yardımıyla 20 fps’ye kadar tam çözünürlüklü fotoğraflar çekebilir. Ayrıca 60 fps’ye kadar 4K video veya hatta 5.5k RAW video çekebilir. 100 ila 102.400 ISO aralığı ve tank benzeri sağlam yapı kalitesi gibi diğer şaşırtıcı özelliklerle 1D X Mark III, uzun yıllar boyunca harika sonuçlar verecek, son teknoloji ürünü bir canavardır.

Son teknoloji
20 fps sürekli çekim hızı
Mükemmel video özellikleri
Tank benzeri dayanıklılık
Pahalı
Büyük ve ağır

En İyi Orta Format: Pentax 645Z

Bir Full Frame sensörü sizin için tamamen kesmezse, Pentax 645Z orta format bir sensörün müthiş fotoğraf kalitesini nispeten uygun bir fiyata sağlayabilir. Dişte yaşlanmasına rağmen, görüntü kalitesi söz konusu olduğunda 645Z sarkmaz; 51,4 megapiksel ile daha küçük sensörlü çoğu kameradan daha yüksek çözünürlük sunar. Daha da önemlisi, bu pikseller çok daha büyüktür, bu da görüntü kalitesinde en üst seviyeye ulaşmak için daha da önemlidir. Genellikle orta format dünyası için bir pazarlık olan yaklaşık 5000 $ için kullanılabilir.

Bu çok özel bir kamera. Büyük, ağır, yavaş ve video için iyi bir seçim değil. Hız ve ağırlık ancak küçük ikincil özellikler olmak üzere en yüksek kalitede görüntü yakalaması gereken fotoğrafçılar için tasarlanmıştır.

Muhteşem görüntü kalitesi
Mükemmel yapı kalitesi
Sınırlı video özellikleri
Pahalı

 

Bunu bildiğim iyi oldu:

DSLR ve Aynasız:

Yeni, değiştirilebilir lensli bir kamera satın alırken karşılaşacağınız belki de en zor muamele, aynaya sahip bir ayna olsun ya da olmasın. DSLR, elektronik yardım almadan objektifi görmenizi sağlayan bir ayna kullanır. Her fotoğraf çekildiğinde ayna kaldırılır. Aynasız kameralar tamamen dijital olup, optik vizör yerine ayna ve EVF (Elektronik Vizör) yoktur.

Tipik olarak, DSLR’ler daha büyük, daha ağır ve daha sağlamdır, aynasız kameralar daha küçük ve hafiftir, ancak dayanıklı değildir. DSLR’ler genellikle daha hızlı otomatik odaklama sistemlerine, daha yüksek seri çekim hızlarına sahiptir ve optik vizörleri bazı insanlar için tercih edilen bir çekim tarzı sağlar.

Sensör Boyutu:

Sensör, görüntüyü yakalayan ve ışığı dijital bilgiye dönüştüren şeydir ve DSLR’lerde üç boyuttan birinde gelir. APS-C (DX olarak da bilinir) 23,5 mm x 15,6 mm, Tam Kare sensörler 36 mm x 24 mm, Orta Format sensörler 44 mm x 33 mm’dir. Tipik olarak, sensör büyüdükçe görüntü kalitesi de artar, aynı zamanda ağırlık ve maliyet de artar. Her sensör boyutunun gerektirdiği lensler için de aynı şey geçerlidir.

Bütçeniz varsa, APS-C mükemmeldir, ancak Full Frame için daha fazla harcama yapabiliyorsanız, gelişmiş görüntü kalitesini takdir edersiniz. Full Frame DSLR’lerin bir diğer avantajı, profesyonel fotoğrafçılara pazarlandıkları için genellikle daha yüksek yapı kalitesi, gelişmiş kontroller ve işlevsellik özelliklerine sahip olmalarıdır.

Medium Format tamamen başka bir hikaye. Bu kameranın devasa sensörleri harika çözünürlük ve kalitede görüntü sunuyor, ancak kesinlikle herkes için değil. Yavaş patlama oranları ve etkileyici video özellikleri ile yavaş ve hantal makineler olma eğilimindedirler.

Lens Seçimi:

Belki de daha zor ve hangi DSLR’nin satın alınacağını seçmekten daha önemli olan, hangi lensin satın alınacağını seçmektir . Çoğu kamera “kit objektif” veya lens seti ile satın alınabilir. Bu tür lensler kabul edilebilir kalitede tipiktir ve kamera ile birlikte satın alındığında genellikle iyi bir değeri temsil eder. Bununla birlikte, değiştirilebilir lensli bir kamera satın alıyorsanız vasat kit lenslerinden memnun olmamalısınız. Yeni başlayan fotoğrafçılar, yeni kameralarından daha iyi yararlanmak için kesinlikle erken maksimum diyafram açıklığına sahip bir ana lens eklemeyi düşünmelidir.

 

DSLR’lerin bir avantajı, çeşitli üreticilerin sunduğu geniş lens yelpazesidir. Canon veya Nikon ile giderseniz, yalnızca Canon ve Nikon’dan değil, Sigma, Tamron ve diğer şirketlerden de geniş bir lens yelpazesinden yararlanabilirsiniz. Sony’nin A mount sistemi ve Pentax’ın K mount sistemleri üçüncü taraflar tarafından daha az yaygın olarak benimseniyor ve destekleniyor, ancak neyse ki hem Sony hem de Pentax’ın uygun birinci taraf lens seçenekleri var.

 

Bir bütçeniz varsa, ancak çok az parayla daha fazla lensle yaratıcılığınızı genişletmek istiyorsanız, Nikon ve Pentax DSLR’lerin geriye dönük uyumluluğu büyük bir bonus. Her iki şirket de onlarca yıldır kamera ve lens üretiyor, bu nedenle her biriyle şaşırtıcı derecede düşük fiyatlar için kullanılabilecek etkileyici bir eski lens seçimine erişebiliyorsunuz. Canon ve Sony DSLR’lerin eski lenslerle kullanımı o kadar kolay değil.

 

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı..

Sayfayı Görüntülemek için Tarayıcınızın Reklam Engelleme özelliğini pasif hale getirmelisiniz.