2019 Dünya Kupasını canlı videodan seyrediyor!

0
99

47 ülkede faaliyet gösteren IAB’nin (Interactive Advertising Bureau) video izlenme trendlerini ölçmek üzere 21 ülkede 18 yaş üstü 4.200 kişi arasında yaptığı araştırmayı açıklandı. Türkiye’yi de kapsayan araştırma neticeye bakılırsa Dünya Kupası’nı daha çok web üzerinden canlı izlemeyi tercih ediyoruz

 

Araştırmaya göre, video içeriklerine ilgi artıyor; Türkiye canlı video izlemede birinci sırada yer aldı.Araştırma sonuçlarına göre Avrupa’da kullanıcıların yüzde 70’i günde en az bir defa video izliyor. Türkiye’de ise kullananların yaklaşık 3’te 2’si günde en az bir kere video izliyor.

CANLI VIDEO İZLEMEDE TÜRKİYE 1.SIRADAQA

Dijital dünyanın nabzını tutan IAB’nin video araştırmasından ortaya çıkan bir başka çarpıcı sonuç da canlı video trendinin yükselişte olması. Kullanıcıların yüzde 47’si geçtiğimiz yıllara gore daha fazla canlı video izlerken bu oranın artışında akıllı telefonların da rolünün olduğu gözlemlendi.

Kullanıcılar canlı videoları toplumsal platformlardan izlerken Türkiye yüzde 64 oranı ile dünyada bu alanda birinciliği aldı. Kullanıcıların önemli bir bölümünün canlı videoda tercihi ise diziler oldu. Oyun videoları ise Türkiye’de ilgi görmeye devam ediyor.

 

2019 DÜNYA KUPASINI CANLI İZLİYORUZ

IAB’nin video içerik araştırması, kullanıcıların 2019 Dünya Kupası ile ilgili tercihlerini ortaya koydu. Küresel olarak iştirakçilerin 3’te 2’si 2019 Dünya Kupası’nı canlı olarak televizyondan, izlemeyi düşünürken, Türkiye’de iştirakçilerin yüzde 54’ü maçları canlı videodan izlemeyi tercih ediyor. Bu büyük futbol organizasyonunu izlemede tv ve akıllı telefonlar en yaygın iki kanal olarak öne çıkıyor.

 RAHATSIZ EDİCİ REKLAM İSTEMİYOR

Dijital reklamlarla ilgili dikkat çeken çalışmalar meydana getiren IAB’nin video içerik araştırması dijital reklam-video içerik ilişkisini de ortaya koydu. Dünyanın 21 ülkesinden binlerce kişiyle meydana getirilen araştırmaya bakılırsa tüketiciler video izlerken reklamlarla etkileşime geçiyorlar ancak reklamların daha azca rahatsız edici olmasını istiyorlar.

Kullanıcıların yüzde 52’si reklamlarla desteklenmiş ücretsiz videoları izlemeyi tercih ederken yüzde 64’ü reklama tıklama, web sitesini ziyaret etme, arama motorlarında ürünü arama, ürün yada reklam hakkında yorum yapma şeklinde aksiyonlarda bulunuyor. Türkiye’de ise tüketicilerin yüzde 73’ü canlı video izlerken görülen reklamlarla etkileşime geçiyor.

Araştırmadan dikkat çeken bir öteki sonuç ise, tüketicilerinin büyük çoğunluğunun reklamlarla karşılaşma şeklinin değişmesi gerektiğini düşünmesi.

MARKA OLUŞTURMAYA YARDIMCI OLUYOR

IAB Dijital Video Mükemmeliyet Merkezi Direktör yardımcısı Eric John canlı video trendinin giderek yükseldiğine dikkat çekti ve canlı videoların marka oluşturmaya yardımcı bulunduğunu belirtti. John, Dünya Kupası’nın dünya genelinde büyük çaplı canlı akışı etkileyeceğini belirtti ve dev organizasyonu markaların kitlelere etkili bir halde erişmesinı sağlayacak bir etkinlik örneği olarak tanımladı.

IAB’nin canlı video araştırması Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Çin, Kanada, Birleşik Krallık, Almanya, İtalya, İsveç, İsviçre, Macaristan, İrlanda, Rusya, Brezilya, Şili, Kolombiya, Meksika, Peru, Suudi Arabistan, cenup Afrika, Birleşik Arap Emirlikleri şeklinde ülkeleri kapsıyor.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here