Dijital Fotoğraf

120MP Kamera Sensörünün Gücü! İnceleme

Canon’un 120MP Kamera Sensörünün Gücü

Canon, bu yeni 3 dakikalık videoyu , Eylül 2015’te ilk kez duyurduğu ve Mayıs 2019’da bir fuarda sergilediği 120 megapiksel CMOS sensörünün gücünü gösteren yeni bir video yayınladı .

Sensör 120MXS olarak adlandırılır ve ultra yüksek çözünürlüklü 13280 × 9184 veya Full HD video çözünürlüğünün 60 katı kadardır .

Fiziksel olarak, sensör tam çerçeve (36 × 24 mm) ve APS-C kırpma (22.5x15mm) arasında kalan bir APS-H sensörüdür (29.22 × 20.20mm):

Canon, “Yüksek çözünürlük, birden fazla pikselden yüksek hızda sinyalleri okuyan paralel sinyal işleme ile mümkün oluyor” diyor. “9.4 fps’lik tüm piksel progresif okuma, 28 dijital sinyal çıkış kanalı ile mümkün hale getirildi. RGB’de veya iki kat hassasiyetle, tek renkli olarak kullanılabilir. ”

Bir saatin iç işleyişinin videosunu çekerken, sensör 1080p kameraya kıyasla önemli ölçüde daha fazla ayrıntı yakalayabiliyor :

 

 

 

Sıradan bir objektifle bazı normal çekimleri çekebilir ve ardından çerçeveye dijital olarak yakınlaştırma yaparak olağanüstü bir ayrıntıyı ortaya çıkarabilirsiniz:

Bu sensörün yeteneklerinin bir başka gösterimi için Canon bunu bir ragbi maçına götürdü ve Canon 1D Mark IV kullanılarak çekilen standart Full HD çekimlere karşı çekti.

 

Canon, kameraları standlardaki hayranların geniş bir görünümünde gösterdi:

 

 

 

 

 

İşte iki kamera arasındaki detay farkı:

 

 

Canon, “CMOS görüntü sensörlerinin daha da geliştirilmesiyle, görüntüleme dünyasında yeni bir zemin oluşturmaya devam etmek istiyor” diyor.

Yine de, tüketiciye sunulan bir kamerada piyasaya sürülen bu 120MP sensörünü görüp görmeyeceğimiz bir kelime bile yok.

Gelecekte de olsa bir tane isterseniz, muhtemelen sabit diskleri stoklamaya başlamalısınız: Sensör tarafından çekilen RAW fotoğraflar her biri 210 MB ağırlığındadır .

User Rating: Be the first one !

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı..

Sayfayı Görüntülemek için Tarayıcınızın Reklam Engelleme özelliğini pasif hale getirmelisiniz.