11 Liralık Akıllı Telefon Haftaya Satışa Çıkıyor

0
16

Başlığı okuyup “11 liraya akıllı telefon olur mu?” demeyin! Hindistan’da üretilen Freedom 251 isimli bütçe dostu bu cihaz, Ringing Bells isimli firma tarafından geliştirildi. 7 Temmuz tarihinde de satışa sunulup taleplere cevap vermeye başlayacak.

2.77 sterlin ve 11 liraya denk gelen 251 rupilik fiyatıyla satışa sunulacak olan cihaz, parasına göre gayet de tatmin edici özelliklere sahip. 4 inçlik ekran boyutu, 3G destekleyen Android işletim sistemi, 1 GB RAM, en az 8 GB’lık dahili hafıza ve 3.2 ve 8 megapiksellik ön arka kamerasıyla giriş seviyesi herhangi bir akıllı telefondan hiçbir farkı yok.

Normal şartlar altında Freedom 251 isimli bu cihaz 30 Haziran’da piyasaya çıkacaktı. Ancak satışa çıkma tarihinin 7 Temmuz’a ertelenmesi, Freedom 251’in bir aldatmaca olup olmadığı yönünde şüpheleri tetiklemişti.

BBC’nin verdiği bilgiye göre Şubat ayına kadar 70 milyon insan online olarak Freedom 251’i sipariş etmiş ve ürünün satışa sunulmasını beklemeye konulmuştu.

Hindistanlı milletvekili Kirit Somaiya ise Şubat ayında Freedom 251’in büyük bir aldatmaca olduğunu öne sürmüştü. Hindistan Mobil İletişim Birliği’nin başkanı Pankaj Mohindroo ise Freedom 251’in “ya bir şaka, ya da bir aldatmaca” olduğunu söylemişti. Aynı zamanda Mohindroo, en ucuz parçaların dahi kullanıldığı halde böyle bir telefonun en az 2700 rupi (100 lira) mukabilinde üretilebileceğini belirtmişti.

Üretici Ringing Bells şirketinin başındaki Mohit Goel ise tüm bu iddiaları kökten reddederek “Zarar etsek dahi fakir Hindistanlıları dijital pazara dahil etmekten mutluluk duyuyorum” dedi.