Ana Sayfa Mobil Android 10’da Android: Google’ın mobil işletim sistemi uzun bir yol kat etti

10’da Android: Google’ın mobil işletim sistemi uzun bir yol kat etti

0
20

Mobil dünya bugün çok önemli bir yıldönümünü kutluyor: Android on yaşında. T-Mobile G1 (Android 1.0) yeni bir işletim sistemi ve yeni bir dönemin hem başlatılması, 23 Eylül 2008 tarihinde lanse edilmişti. İlk günlerde pek de fazla görünmüyordu, ancak en nihayetinde baskın bir mobil platform haline geldi ve bir akıllı telefonda pek çok kişinin beklediği temel çizgiyi belirledi. Ayrıca, birkaç devten daha fazlasını devirmeye de yardımcı oldu – Android’in hikayesi, sektördeki Google’ın kendi gelişimi gibi bir deniz değişikliği hakkında.

Onun galasında, Android özellikle kenarlarda kaba oldu. Varsayılan olarak, YouTube’un dışında video oynatamadı. Google Play’in öncüsü olan Android Market’te bir avuç uygulama vardı. Sanal klavye bile yoktu. Andy Rubin ve mürettebat başlangıçta olarak Android’i tasarlanan BlackBerry benzeri bir deneyim önce, Apple’ın iPhone dokunmatik ekranlar tüm öfke yaptı ve G1 geldikten sonra bu klavye odağını uzun devam etti.

Ancak, temel formül zaten vardı. Google, Android’i hizmetlerini cebinize taşıyacak açık, internet merkezli bir işletim sistemi olarak tasarladı ve 2008 dönemindeki telefonların çoğunun kilitlendiği ve internete neredeyse bir süre sonra baktığı zaman potansiyelini görmek kolaydı. bazı rakipler ilk başta onu reddetti .

Ancak Google bu potansiyeli ele geçirmeyi başardı. Motorola Droid ve Samsung Galaxy S gibi hızlı ve hızlı yazılım güncellemeleri sayesinde Android benimseme patladı . 2010’un sonunda en popüler mobil işletim sistemiydi ve bir zamanlar rakipsiz görünen rakipler hızla yol kenarından düştü.

Eğer iPhone BlackBerry, Symbian ve Windows Mobile’ı kendi tünellerinden çaldıysa, onları yere koydu. Rakip platformların arkasındaki şirketlerin Android’i kullanması ya da onu kucaklamak zorunda olduğunu söylüyor.alakalı kalmak. Dokunmatik arayüzlere, yerleşik uygulama mağazalarına ve mobil internete geçişi tanımakta yavaştılar ve bu yavaş yanıt için sert bir fiyat ödüyorlardı.

 

Bugün, Android, Apple’dan gelmeyen hemen hemen her akıllı telefon için gerçek bir yazılımdır ve 2019 itibariyle 2 milyardan fazla aktif cihazda mevcuttu . Daha da önemlisi, geçtiğimiz on yılda telefonların ötesine geçti. Android’i tabletler , akıllı saatler ve TV’lerde , fırınlar ve VR kulaklıklar gibi sıra dışı yerlerden bahsetmeden bulabilirsiniz .

 Bilgisayarlarda bile mevcut – Chrome OS sayesinde, Android uygulamalarını dizüstü bilgisayarınızdaçalıştırabilirsiniz . Android, cep telefonları dışında neredeyse başarılı bir performans sergilemese de (Apple, örneğin akıllı saat pazarını hala yönetiyor), etkin bir şekilde her yerde bulunuyor.

Yine de bir tek soru var: Önümüzdeki on yılda Android’e ne olacak ? Şimdilik, aynı daha fazla. Google, Android’i daha önce olduğu kadar agresif bir şekilde güncelleyemeyebilir, ancak yine de çok çeşitli cihaz türlerinde sürekli yineleme ve uyarlamayı desteklemeye odaklanmıştır. Ufukta net bir meydan okuma varsa, Google’ın kendisidir. Şirket, sonunda Android’in yerini alabilecek Fuchsia gibi uzun vadeli projeler üzerinde çalışıyor . Basitçe söylemek gerekirse, Google mesafeye gitmek için tasarlanmış bir OS yaptı ve sağlıklı bir geleceğe sahip olması muhtemel.

Düşünceleriniz nelerdir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here