WhatsApp Mesajlarınız Silinmiyor Olabilir!

0
40

Son yayınlanan güncellemeyle birlikte karşıdan karşıya şifreleme özelliğini devreye alan WhatsApp, kullanıcıların mesaj alışverişlerini kendilerinin dahi okuyamayacaklarını duyurmuştu. Ancak durum gerçekten böyle mi?

Güvenlik üzerine yaptığı araştırmalarla tanınan Jonathan Zdziarski, silinen WhatsApp mesajlarının iCloud üzerinde şifresiz olarak depolandığını ve kolay bir şekilde geri getirilebileceğini öne sürdü. Facebook tarafından satın alınan WhatsApp’ın tüm mesajları şifrelediğini duyurmasının ardından ortaya atılan bu iddia, birçok haber sitesinde de ses getirmeyi başardı.

“Uygulamanın son sürümünde yaptığım test, tüm yazışmalarınızın silinse veya arşivlense dahi geri getirilebileceğini gösterdi” diyen Zdziarski, yazışmalardan temelli olarak kurtulmanın en etkili yolunun uygulamayı tamamen kaldırmak olduğunu da dile getirdi.

iOS için yayınlanan WhatsApp uygulaması üzerinde yaptığı araştırmada silinen herhangi bir mesajın çeşitli yazılımlar aracılığıyla geri getirilebileceğini söyleyen Zdziarski’nin bu açıklaması üzerine WhatsApp yöneticilerinden herhangi bir cevap gelmiş değil. Ancak mesajların tamamen silinmemesi ve şifresiz bir şekilde Apple’ın bulut servisi iCloud’da depolanması, birçok kullanıcıyı rahatsız etmiş durumda. Yine Zdziarski’nin açıklamasına göre hükümetler, WhatsApp’tan sildiğinizi sandığınız verileri talep edebilir ve bu veriler için sizi dava edebilir.

Güvenlik araştırmacısı bu şahsın iddialarının ne kadar gerçekçi olduğu tartışmaya açık. Ancak uygulama geliştiricilerinin güvenlik ve gizlilik alanında daha titiz davranması gerektiği de muhakkak. Bu tür güvenlik açıklarının WhatsApp gibi popüler bir mesajlaşma uygulamasında yer alması, kullanıcıları endişelendirmeye başlamışa benziyor.