arama

İyi Bir Fotoğraf Makinesi Seçmek için Nelere Dikkat Edilmeli?

fotoğraf makinesi
  • Google News Abone Ol
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • LoDos LoDos

İyi ya da kötü bir adım attınız ve fotoğraf çekmeye karar verdiniz. Bunun için olması gereken en önemli şey elbette ki fotoğraf makinesidir. Amatör fotoğrafçıların en çok merak ettiği iyi bir fotoğraf makinesi seçmek için nelere dikkat edilmeli sorusunun cevabını vermek için bu makalemizi kaleme aldık ve bilgi sahibi olarak satın alacağınız fotoğraf makineniz için en uygun seçenekleri araştırdık.

Yedek Pil ve Şarj

Sonuçta bir şarj ömrü olan makinenizin yedek pil ve şarj konusunda nasıl imkanları olduğunu araştırmanız en önemli husustur. Pille mi çalışıyor yoksa şarjla mı çalışıyor bunu öğrenmeniz gerek ve fotoğraf çekimine giderken hazırlıklı ve yedekli gitmeniz gerekeceğinden ilk önce bu konuyu öğrenmeniz gerekmektedir. Ayrıca hafıza kartı da almanız şarttır ve ne kadar yüksek GB alırsanız, o kadar fazla çekim yapabilirsiniz.

ISO

Görüntü kalitesini etkileyen ISO değerlerinin maksimum ve minimumuna bakarak makinenin kalitesini anlayabilirsiniz. Aydınlık olan ortamlarda düşük ISO kullanmak görüntüyü daha net hale getirir. ISO nedir sorusunun cevabını bilmiyorsanız, akıllı telefonunuzla idare etmenizi tavsiye ederiz.

Objektif

Objektifin de önemli olduğu fotoğraf makinesi seçimi standart olan 18 55 mm dışındaki objektiflerden almak isteyenler için önemlidir. Bu noktada genelde hangi tür fotoğraf çekeceğiniz önem kazanır ve seçimi ona göre yaparsınız. Portre fotoğrafı için ve manzara için aynı objektif kullanılmayacaktır.

Fiyat

Tabi ki en önemli hususlardan biri de fiyattır. Bütçenizin üst limitini belirleyerek ona göre bir ürün seçimi yapmanız uygun olur. Ortalama olarak bir DSL makinenin fiyatı bin liradan başlamaktadır. Bu fiyata ekipmanlar dahil değildir.

Megapiksel

Akıllı telefonlardan da çok iyi bildiğiniz megapikseller, görüntünün kalitesini ortaya çıkan çözünürlük değerleridir. Ne kadar yüksekse, netlik ve keskinlik o kadar iyidir.

Marka

Fotoğraf makinesi markaları çok çeşitlidir. Ancak fotoğrafçılık camiasında Canon mu Nikon mu ikilemi popülerdir ve en çok bu iki markanın modelleri kullanılır. Yüzlerce marka arasından bütçenize ve beğeninize en uygun olan hangisi ise onu seçmeniz gerekeceğinden, eğilimli olduğunuz bir marka varsa, tercihinizi ondan yana da kullanabilirsiniz.

 

BENZER İÇERİKLER

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.